Ruse, eliminată în calificări la Indian Wells. Cu cine vor juca Begu și Cîrstea în primul tur

Gabriela Ruse, eliminată în calificări la Indian Wells
Gabriela Ruse, eliminată în calificări la Indian WellsProfimedia
Gabriela Rus a fost eliminată în calificările de la Indian Wells de sportiva spaniolă născută la Chișinău, Cristina Bucșă.

Românca a fost eliminată în două seturi, 7-6, 6-4, după două ore de joc, dar a rămas cu un cec în valoare de de 9.440 de dolari şi 20 de puncte WTA.

Ruse a fost singura româncă prezentă în calificările turneului american, pe tabloul principal mai aflându-se alte două românce, Irina Begu și Sorana Cîrstea, în timp ce Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Patricia Țig s-au retras înainte de startul competiției.

Begu o va înfrunta în primul tur pe cehoaica Linda Noskova (54 WTA), în timp ce Cîrstea care va întâlni pe australianca Kimberly Birrell, sportivă venită din calificări.

Indian Wells a debutat marți pe hardul american, turneul supranumit ”al cincilea Grand Slam” fiind unul de categoria 1000 și dotat cu premii în valoare de 8.8 milioane de dolari.

Principalele favorite la câștigarea trofeului feminin sunt Iga Swiatek, Aryna Sabalenka și Jessica Pegula, adică jucătoarele de pe primele trei poziții  în clasamentul WTA.

Turneul a fost câștigat în 2015 de Simona Halep (2-6, 7-5, 6-4 cu Jelena Jankovic), iar în 1997, Irina Spârlea era învinsă în finala de Lindsay Davenport.