Vedeta din Fiji, Tuisova, a lipsit de la înmormântarea fiului său pentru a rămâne la Cupa Mondială

Josua Tuisova, vedeta Fiji, în acțiune împotriva Georgiei la sfârșitul săptămânii trecuteAFP
Josua Tuisova, omul meciului în victoria surprinzătoare a Fiji la Cupa Mondială de rugby împotriva Australiei, a ratat marți înmormântarea fiului său de șapte ani, după ce a ales să rămână cu coechipierii săi în Franța, potrivit site-ului de știri Fiji Village.

Centrul în vârstă de 29 de ani a aflat de moartea fiului său Tito de la tatăl său, Isikeli Ratulevu, cu puțin timp înainte de a juca sâmbătă împotriva Georgiei.

Tuisova a ajutat Fiji să întoarcă un deficit de 9-0 la pauză într-o victorie cu 17-12 împotriva georgienilor, deși a fost sancționat cu un minut înainte de final din cauza unui placaj înalt.

Insularii din Pacific au nevoie de un punct în ultimul meci din Grupa C, cu Portugalia, duminică, pentru a trece în sferturile de finală pentru a treia oară în istorie - și prima din 2007 - în detrimentul australienilor.

Tuisova, care a marcat un eseu în victoria cu 22-15 împotriva Australiei, va fi un jucător esențial pentru Fiji într-un meci probabil în sferturile de finală cu Anglia, pe care au învins-o pentru prima dată pe Twickenham în august.

"Cu inimile îndurerate, anunțăm decesul iubitului nostru Tito Micgabraph Donzel Ratulevu", se arată într-o declarație din Fiji, vinerea trecută.

"El este fiul domnului Josua Tuisova și al doamnei Katarina Ladoge Ramoce.

"Cunoscut cu afecțiune sub numele de "Tito", a plecat în pace după o luptă prelungită cu o boală debilitantă în spitalul din Lautoka."

Antrenorul principal al Fiji, Simon Raiwalui, a declarat marți, în cadrul unei conferințe de presă, că este vorba despre o chestiune privată.

"Josh a cerut respectuos să nu fie discutată, așa că nu va fi discutată",  a spus el când a fost pusă întrebarea.