Franța îi învinge pe All Blacks și deschide în forță Cupa Mondială de pe teren propriu

Melvyn Jaminet trece linia de fund pentru al doilea eseu al Franței
Melvyn Jaminet trece linia de fund pentru al doilea eseu al FranțeiReuters
Franța a profitat de un val de susținere pasională pe teren propriu pentru a învinge tripla campioană Noua Zeelandă cu 29-13, vineri, în meciul de deschidere al celei de-a 10-a ediții a Cupei Mondiale de rugby, sporindu-și ambițiile la titlu prin victoria într-o dispută de o intensitate rară.

Înfrângerea a fost prima din istorie într-un meci de grupă la Cupa Mondială pentru All Blacks, care l-au pierdut pe căpitanul Sam Cane din cauza unei accidentări chiar înainte de startul meciului, dar au deschis scorul prin extrema Mark Telea în primele două minute.

Trei lovituri de pedeapsă ale lui Thomas Ramos față de una a neozeelandezului Richie Mo'unga au dus Franța în avantaj de 9-8 la pauză, dar Telea a lovit din nou din pasa lui Rieko Ioane la trei minute după ce a început a doua repriză.

Extrema Damian Penaud a marcat un eseu transformat în minutul 54 pentru a aduce Franța în avantaj de 16-13. Ramos a adăugat alte două penalități, iar Melvyn Jaminet a marcat un alt eseu de cinci puncte cu două minute înainte de final.

Vedeți aici toate statisticile meciului.