Argentina vrea revanșa în fața Angliei în finala mică a Cupei Mondiale de rugby

Argentina a fost învinsă greu de Noua Zeelandă săptămâna trecută în semifinala
Argentina a fost învinsă greu de Noua Zeelandă săptămâna trecută în semifinalaReuters
Argentina a făcut trei schimbări în formația sa pentru meciul de locul 3 de la Cupa Mondială de rugby împotriva Angliei, care va avea loc vineri, la Paris, semnalându-și intenția de a încerca un final grandios la turneul din Franța.

Argentina a promis, după înfrângerea categorică suferită în semifinala cu Noua Zeelandă de vinerea trecută, că va transforma eșecul în victorie în finala mică a turneului. Este, spun sud-americanii, o oportunitate de a părăsi Cupa Mondială cu fruntea sus.

Antrenorul Michael Cheika (56 de ani) a făcut o singură schimbare în pachetul de înaintare, Pedro Rubiolo (20 de ani) înlocuindu-l pe Tomas Lavanini (30 de ani), în timp ce printre fundași, Tomas Cubelli (34 de ani) revine în locul lui Gonzalo Bertranou (29 de ani), iar Jeronimo de la Fuente (32 de ani) va juca în locul lui Santiago Chocobares (24 de ani).

De la Fuente a jucat un singur meci la această Cupă Mondială, în timp ce Rubiolo câștigă a 10-a selecție, având în față un test dificil împotriva unei puternice linii a doua engleze.

Banca de rezerve este aceeași pentru a doua săptămână consecutivă, cu fostul căpitan Agustin Creevy (38 de ani), care a adunat 107 selecții și a jucat în 21 de meciuri la Cupa Mondială.

Anglia a învins Argentina cu 27-10 în meciul de deschidere al grupei de la Marsilia, în primul weekend al turneului, luna trecută, iar 11 dintre cei 15 care au început pentru ”Pume” în acea zi vor fi din nou pe teren vineri, la startul meciului.

Va fi a treia oară când Argentina joacă în meciul pentru medaliile de bronz, după ce a învins Franța cu 34-10 la Cupa Mondială din 2007, dar a pierdut în 2015, când Africa de Sud a învins-o cu 24-13.

"Câștigarea medaliei de bronz este foarte importantă. Este o Cupă Mondială de rugby. Este foarte frumos și foarte important", a adăugat Cheika.

"Pentru noi, pentru tot ceea ce am făcut și pentru țară, să putem câștiga bronzul înseamnă să terminăm cât mai sus posibil. De asemenea, va fi o experiență deosebită pentru toți cei din grup, pentru viitor și pentru moștenirea celor mai experimentați jucători. Să terminăm cât mai sus posibil a fost întotdeauna obiectivul."