Africa de Sud reușește o victorie miraculoasă în fața Angliei și ajunge în finala mondialului de rugby

Cât de greu a fost!
Cât de greu a fost! AFP
Condusă la nouă puncte cu zece minute înainte de final, Africa de Sud a revenit din urmă și a obținut victoria într-un meci de un nivel dezamăgitor. În finală, sud-africanii se vor confrunta cu Noua Zeelandă.

Africa de Sud era favorită în mod logic, mai ales după ce a eliminat Franța în sferturile de finală într-un meci palpitant. Dar Anglia, deși inferioară pe hârtie, se afla în rolul său preferat, acela de outsider.

A fost un rol care li s-a potrivit ca o mănușă, după cum a demonstrat-o și prima acțiune, care le-a adus deja ”trandafirilor” trei puncte. Sud-africanii s-au chinuit în debutul meciului, în special pe linia de fund, punctul lor forte. Au comis mult prea multe faulturi, iar Farrell a profitat de situație pentru a mări avantajul, 0-6 după 10 minute, în mod total neașteptat.

Sud-africanii nu au reușit să își dezvolte jocul lor obișnuit, iar atunci când au avut șansa de a sparge linia engleză, stângăcia lor (și apărarea adversă) a făcut să piardă mingea. Au marcat primele trei puncte în minutul 21, dar Farrell le-a întors favoarea imediat.

Anglia a fost mult mai pragmatică și a condus la pauză cu 12-6.

Farrell la țintă, ca de obicei.
Farrell la țintă, ca de obicei.AFP

Englezii au continuat să exercite presiune în a doua repriză, dar au irosit un atac frumos la 5 metri de linia adversă. Schimbările au energizat, însă, formația sud-africană, care a fost aproape de eseu, când inspirația lui Kolbe a fost irosită de Le Roux (52).

”Trandafirii” au continuat să preseze, iar Farrell a trimis o lovitură de pedeapsă monumentală de la 45 de metri pentru a face +9 (54'). Timpul se scurgea, iar sud-africanii se confruntau cu posibilitatea eliminării. Apoi, Boks au lansat un ultim efort și, dintr-o lovitură de penalizare, Snyman a ajuns în cele din urmă în terenul de țintă (69) pentru a-și aduce echipa la două puncte.

Acesta promitea să fie un final epic al meciului, cu Boks încercând să pedepsească jocul defensiv din final al adversarilor lor. Misiune îndeplinită cu patru minute înainte de final, și chiar și de la 50 de metri, Pollard nu a ezitat. Africa de Sud s-a impus cu 16-15, un mic miracol având în vedere evoluția meciului, dar Boks au știut să reacționeze, iar acum vor înfrunta Noua Zeelandă într-o confruntare de patru stele în finală.