George Ford, rugbistul Angliei, numește "armă crucială" golurile din drop la Cupa Mondială

Ford a strălucit în timpul victoriei Angliei împotriva Argentinei
Ford a strălucit în timpul victoriei Angliei împotriva ArgentineiReuters
Dropgolurile nu sunt de obicei o parte importantă din arsenalul unei echipe, dar în meciurile strânse de la Cupa Mondială de rugby pot fi o "armă crucială", potrivit mijlocașului de bandă al Angliei, George Ford (30 de ani), care a marcat trei lovituri în 10 minute în victoria cu 27-10 asupra Argentinei.

După ce l-a pierdut pe flankerul Tom Curry din cauza unui cartonaș roșu în primele trei minute, Anglia a oferit o lecție de organizare defensivă și control care a ajutat-o să câștige confortabil partida cu sud-americanii.

Englezii au fost ajutați încă de la început de cele trei dropgoluri ale lui Ford, care au dus scorul repede la  12-3 pentru insulari și au transferat presiunea asupra echipei sud-americane. Dropgolurile sunt acele lovituri din rugby în care jucătorul lovește mingea cu putere imediat ce a lăsat-o să atingă pământul și care poate aduce transformări.

"Lovitura crucială a fost a treia, care ne-a dus cu mai mult de șapte puncte în față", a declarat Ford reporterilor. "Într-un meci strâns, în care este greu să duci mingea spre linia de fund  și să marchezi eseuri, să avem mai mult de șapte puncte avans a fost important pentru noi".

Ford a spus că toți liderii de bandă ai Angliei exersează dropgolurile la fiecare antrenament pentru a se pregăti pentru meciuri precum cel de sâmbătă de la Marsilia.

"Îi punem pe cei nouă să ne paseze mingea și îi punem pe băieți să ne alerge pentru a face acest lucru cât mai realist posibil", a spus el. "Este o armă atât de importantă și am văzut înainte cât de mult poate influența rezultatul la o Cupă Mondială".

Mijlocașul de bandă al Africii de Sud, Jannie de Beer, a reușit un record al turneului cu cinci dropgoluri pentru a învinge Anglia în sferturile de finală în 1999, iar Ford a egalat cea mai bună performanță pentru echipa sa, stabilită de Jonny Wilkinson împotriva Franței cu patru ani înainte.

Ford a adăugat că mingea și temperatura ridicată de la Cupa Mondială sunt favorabile loviturilor de picior.

"Cred că temperatura face o diferență uriașă. De asemenea, mingea este diferită de cea pe care o folosim în Premiership. Nu sunt sigur ce este, dar se deplasează mult mai repede în aer și mult mai departe".