Anglia rezistă în fața Argentinei și câștigă bronzul la Cupa Mondială de rugby

Ollie Lawrence sărbătorește cu Danny Care și Dan Cole după meci
Ollie Lawrence sărbătorește cu Danny Care și Dan Cole după meciReuters
Anglia a ținut piept unei naționale a Argentinei energice și a învins-o cu 26-23, într-un meci cu intensitate și erori, pentru a ocupa locul trei la Cupa Mondială de rugby. Acest rezultat vine ca o oarecare consolare după dezamăgirea imensă a înfrângerii la limită din semifinala de săptămâna trecută.

Anglia - Argentina 26-23

Owen Farrell s-a dovedit a fi cel care a făcut diferența, deoarece ambele echipe au marcat câte două eseuri, dar căpitanul Angliei a fost infailibil de precis, cu patru penalități și două transformări pentru un total de 16 puncte.

Sam Underhill, convocat târziu în echipă și aflat la debutul său în turneu, a avut o prestație care i-a adus și titlul de jucătorul meciului, reușind 24 de placaje, în timp ce și-a reluat forma care l-a făcut unul dintre jucătorii vedetă în cursa Angliei spre finală de acum patru ani.

"Este un pic suprarealist. Au fost câteva săptămâni minunate, mi-a plăcut să fac parte din acest grup", a spus el.

"Ne-am respectat planul de joc, nu ne-am panicat. Mulți dintre băieți știu că ultimele 20 de minute ale acestor meciuri sunt cele care contează. Ne-am respectat planul nostru și asta este o dovadă pentru ei".

Finala mică de vineri a fost, desigur, meciul în care niciuna dintre echipe nu a vrut să joace, dar ambii antrenori au spus în această săptămână că îi acordă cel mai mare respect, iar duelurile fizice și angajamentul de la început au arătat că jucătorii au simțit același lucru.

În urmă cu șase săptămâni, în weekendul de deschidere, Anglia și-a revenit după ce flankerul Tom Curry a fost eliminat în minutul trei pentru a oferi o prestație total dominantă în victoria cu 27-10 asupra Pumas.

De data aceasta, tot după trei minute, Curry, care și-a câștigat a 50-a selecție după o săptămână dificilă, cu implicarea sa în acuzațiile de limbaj discriminatoriu la adresa lui Bongi Mbonambi, un mijlocaș din Africa de Sud, și-a băgat capul bandajat și nasul legat direct într-un ruck pentru a obține prima penalizare.

Pe fondul unei avalanșe de huiduieli din partea mulțimii în mare parte franceze, Farrell a marcat în mod corespunzător și scena a fost pregătită.

Anglia a marcat apoi un eseu excelent când Farrell și Marcus Smith au dat pase rapide pentru ca Ben Earl să se prăbușească peste linie. Farrell a transformat și a adăugat o altă penalitate pentru un avantaj de 13-0.

Atacul Argentinei a fost întrerupt de prea multe greșeli de manipulare, dar în cele din urmă au reușit să lege o mișcare puternică, deși cu ceea ce părea o pasă clară de înaintare, care s-a încheiat cu un eseu al mijlocașului Tomas Cubelli.

Transformarea lui Emiliano Boffelli și o penalizare anterioară au dus scorul la 16-10 la pauză.

Mateo Carreras din Argentina în acțiune
Mateo Carreras din Argentina în acțiuneReuters

ÎNCEPUT EXPLOZIV

A fost un început exploziv în a doua repriză, când mereu evazivul Santiago Carreras a trecut de trei placaje ale Angliei pentru a înscrie sub stâlpi.

Totuși, avantajul a durat mai puțin de două minute, deoarece hookerul Theo Dan, care a fost cel mai mare vinovat pentru eseu, și-a luat imediat revanșa, atacându-l pe Carreras și ridicându-se pentru a înscrie.

O penalizare a lui Boffelli a redus deficitul la trei și apoi a urmat o perioadă de 15 minute de dezordine, în care înlocuirile au curs, loviturile de picior au fost rătăcite și placajele au fost ratate.

Totuși, Anglia a fost cea care a obținut o lovitură de pedeapsă pe care Farrell a înscris-o, doar pentru ca înlocuitorul Nicolas Sanchez să facă același lucru pentru Pumas, pregătind un final tensionat.

După ce au fost depășiți de Africa de Sud în ultimele minute, Anglia s-a aflat într-o poziție similară când Argentina a obținut o penalizare cu cinci minute înainte de final.

Cu toate acestea, de la o lovitură de departajare îndepărtată pe partea stângă, Sanchez a tras pe lângă poartă.

De data aceasta, Anglia a rezistat în ultimele minute și, deși premiul nu a fost nici pe departe de aceeași magnitudine, a însemnat totuși că a terminat turneul cu șase victorii din șapte meciuri și cu medaliile de bronz la gât.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

"Trebuie să fii capabil să joci rugby în mai multe moduri și noi dezvoltăm acest lucru și sperăm că va continua să se îmbunătățească", a declarat Farrell după ce Anglia a ajuns la 12 victorii în ultimele 13 întâlniri dintre cele două echipe.

"Vrem să arătăm că această echipă luptă pentru fiecare minut de joc. Într-un meci atât de disputat ca acesta, am demonstrat din nou acest lucru".

Selecționerul Angliei, Steve Borthwick, a adăugat: "Nu a fost un meci de o calitate incredibil de ridicată, ci unul de mare tensiune. Un credit imens pentru Argentina pentru modul în care a jucat și pentru modul în care a parcurs acest turneu.

Se poate vedea că ambele echipe au progresat și, deși nu a fost un meci clasic de rugby liber, a fost un meci strâns".

Michael Cheika, al cărui viitor ca antrenor al Argentinei rămâne incert, a fost nemulțumit de arbitraj.

"Nu am avut parte de frecare de verde la multe lucruri, dar totuși am rămas în joc. Sunt dezamăgit de modul în care a fost arbitrat jocul și de consecvență. Îmi pare rău pentru băieți, deoarece meritau mai mult decât ceea ce au primit astăzi".

A fost pentru prima dată când Anglia a luat medalia de bronz la Cupa Mondială, după ce a câștigat turneul din 2003 și a terminat pe locul al doilea în alte trei ocazii.