Anglia a învins Fiji și s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de rugby

Fiji nu a putut să oprească Anglia
Fiji nu a putut să oprească AngliaAFP
Anglia s-a calificat pentru a șasea oară în istoria sa în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, după ce a învins cu scorul de 30-24, selecționata Fiji, duminică la Marsilia.

Anglia - Fiji 30-24

Owen Farrell, căpitanul XV-lui Trandafirului, a înscris 20 de puncte pe parcursul acestui joc, toate din lovituri de picior, inclusiv un dropgol, în timp ce Manu Tuiliagi și Joe Marchant au reușit câte un eseu pentru învingători.

Anglia, finalista precedentei ediții a Cupei Mondiale, desfășurată în urmă cu patru ani în Japonia, a condus cu 21-10 la pauză și a controlat jocul până în minutul 60, înainte ca fijienii să revină și să restabilească egalitatea (24-24, în minutul 70).

Rugbyștii din Pacific au marcat trei eseuri în acest meci, prin Viliame Mata, Peni Rvai și Vilimoni Botitu, însă ratarea unor lovituri relativ simple și o serie de greșeli comise în finalul reprizei secunde i-au făcut să rateze o calificare istorică în semifinale.

Englezii vor înfrunta în penultimul act al Cupei Mondiale câștigătoarea partidei dintre Franța, gazda competiției, și Africa de Sud, campioana en titre, programată duminică seara pe Stade de France.