Anglia, la un pas de sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby după ce a învins Japonia

Anglia-Japonia la Cupa Mondială de Rugby
Anglia-Japonia la Cupa Mondială de RugbyProfimedia
Naționala de rugby a Angliei a învins cu scorul de 34-12 (13-9) echipa Japoniei, duminică la Nisa, și face astfel un pas important spre calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby din Franța.

Englezii au înscris patru eseuri în partida de pe stadionul Allianz Riviera, prin Lewis Ludlam (24), Courtney Lawes (56), Freddie Steward (66) și Joe Marchant (80+1), primind astfel un punct suplimentar (bonus ofensiv), în timp ce Joe Ford a reușit patru transformări și două lovituri de penalitate (4, 40+2).

Punctele niponilor au fost reușite de Rikiya Matsuda, în urma unor lovituri de penalitate (15, 23, 32, 55).

Aceasta este a doua victorie obținută de XV-le Trandafirului de la debutul competiției, după cea înregistrată în fața Argentinei (27-10), în meciul de debut.

Anglia este lider în Grupa D, cu 9 puncte, urmată de Samoa, viitoarea sa adversară, și de Japonia, ambele cu câte 5 puncte.

Victorie istorică pentru Fiji contra Australiei

Selecționata de rugby a statului Fiji a învins reprezentativa Australiei, pentru prima oară în ultimii 70 de ani, cu scorul de 22-15 (12-8), duminică, la Saint-Etienne, în Grupa C a Cupei Mondiale din Franța.

Fiji, care a dat dovadă de pragmatism, a relansat cursa pentru calificarea în sferturile de finală în grupă după acest succes în fața Wallabies, primul după 1954.

Eddie Jones, selecționerul Australiei, a fost fluierat copios de fiecare dată când apărea în prim plan pe ecranele stadionului Geoffroy-Guichard, după ce afirmase că a lucrat în special la jocul de apărare în cursul săptămânii la antrenamente.

În urma acestui eșec, Australia este obligată să facă un meci mare cu Țara Galilor, pe 24 septembrie, pentru a păstra speranțe de calificare.

Fiji a reușit un singur eseu, prin Josua Tuisova (43), transformat de Simione Kuruvoli (44), care a marcat și din patru lovituri de pedeapsă (12, 21, 27, 33), o alta fiind transformată de Frank Lomani (66).

Pentru Australia, Mark Nawaqanitawase (23) și Suli Vunivalu (68) au reușit încercări, ultima transformată de Ben Donaldson (70), care înscrisese și dintr-o lovitură de penalitate (3).

Echipa antrenată de Eddie Jones a smuls punctul bonus defensiv și se află pe locul al treilea, cu 6 puncte, devansată de Țara Galilor, 10 puncte, Fiji, 6 puncte, dar fiind înaintea Georgiei și Portugaliei (ambele fără punct).