Africa de Sud învinge Scoția în debutul campaniei de apărare a titlului la Cupa Mondială

Grant Williams din Africa de Sud a fost o amenințare pe tot parcursul meciului
Grant Williams din Africa de Sud a fost o amenințare pe tot parcursul meciului Reuters
Africa de Sud și-a început apărarea titlului cu un start impresionant, duminică, când o a doua repriză excelentă i-a permis să învingă o Scoție fără dinți cu 18-3 și să se plaseze pe o poziție puternică în "grupa morții" a Cupei Mondiale.

Într-o primă repriză tensionată, două lovituri de pedeapsă ale lui Manie Libbok au adus Africa de Sud în avantaj, dar o altă lovitură de pedeapsă cu puțin timp înainte de pauză, marcată de Finn Russell, le-a dat scoțienilor un adevărat impuls, în timp ce se îndreptau spre vestiare cu 6-3 și încă visau la o surpriză.

Springboks, însă, au ieșit cu o nouă intensitate și două eseuri reușite în trei minute au tranșat definitiv soarta partidei.

O bună circulație a balonului a creat în cele din urmă spațiul necesar pentru Pieter Steph du Toit, care a străpuns defensiva adversă, iar apoi o lovitură de picior a lui Libbok, deghizată în mod strălucit, l-a găsit pe Kurt-Lee Arendse care a prins in extremis și a culcat în terenul de țintă al scoțienilor, care nu au mai fost capabili să revină în joc.

Africa de Sud vs Scoția: statisticile meciului
Africa de Sud vs Scoția: statisticile meciuluiFlashshare

Africa de Sud face astfel un pas important spre sferturile de finală, în timp ce Scoția, clasată pe locul cinci în lume, va trebui probabil să învingă numărul unu mondial, Irlanda, pentru a evita o eliminare în faza grupelor.

Consultați aici statisticile meciului pe Flashscore!