România a încheiat Europenele de juniori de la Belgrad cu șase medalii

Vlad Stancu
Vlad StancuProfimedia
România a cucerit o medalie de argint și una de bronz, duminică, în ultima zi a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Belgrad.

Vlad Stancu a câștigat o nouă medalie- bronz în proba de 400 m liber, cu timpul de 3:50:21. Finala a fost câștigată de către bulgarul Petăr Mițin (3:44.31), cu un nou record mondial de juniori. Românul Nandor Nagy s-a clasat pe locul opt.

Stancu intrase în finală cu primul timp.  Vlad cucerise deja două medalii de argint la acest European, în probele de 1.500 m şi 800 m liber, cu timpi ce i-au asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris de anul viitor, dar şi noi recorduri naţionale de seniori.

La feminin, Daria Silișteanu a obținut medalia de argint în proba de 100 m spate, cu timpul de 1 min 01 sec 24 de sutimi, în timp ce aurul a revenit maghiarei Lora Fani Komoroczy.

Aissia Prisecariu s-a clasat pe locul al cincilea.

În finala de la 100 m liber, Patrick Dinu a ocupat locul cinci, înregistrat în 49: 83.

În proba feminină de ștafetă 4x100 m mixt, România (Daria Silișteanu, Eva Paraschiv, Brigitta Vass și Rebecca Diaconescu) a ocupat locul șase, în 4:08:68, nou record naționale de senioare.. Vechea performanță, 4:10:05, era deținută din 7 septembrie 2000 (Helsinki) de ștafeta Raluca Udroiu, Beatrice Câșlaru, Diana Mocanu, Camelia Potec.

Șase medalii fără Popovici și speranțe pentru înotul românesc

Vlad Mihalache a cucerit argintul la 200 m fluture, Vlad Stancu a obținut argint la 800 m liber și 1.500 m liber și bronz la 400 m liber, iar Daria Silișteanu a cucerit medalia de argint la 100 m spate și cea de bronz la 50 m spate.

În clasamentul pe națiuni, România a fost a 14-a, primele locuri fiind ocupate de Italia, 9-8-4, Ungaria, 9-2-2, și Danemarca, 5-3-1.

România a participat cu o delegație de 17 sportivi (opt băieți și nouă fete) la Europenele de juniori de la Belgrad, după ce anul trecut a a cucerit nouă medalii, cinci de aur și patru de argint, la Europenele de la Otopeni, dar anul acesta nu a mai beneficiat de prezența lui David Popovici.