Record pentru Simone Biles. Este gimnasta cu cele mai multe medalii mondiale și olimpice din istorie

Record pentru Simone Biles. A câștigat al șaselea titlu mondial la individual compusProfimedia
Simone Biles a cucerit confortabil al șaselea titlu mondial la individual compus, un record, la prima sa competiție internațională de gimnastică după Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Biles a adunat 58,399 puncte la Anvers, în Belgia, distanțând-o cu 1,633 puncte pe Rebeca Andrade din Brazilia, campioana mondială de anul trecut.

Asta înseamnă că Biles ar fi putut să cadă la unul dintre cele patru exerciții ale sale și tot ar fi câștigat. Marja medie de victorie a lui Biles a fost de 1,388 în precedentele sale concursuri olimpice și mondiale.

Americanca Shilese Jones, medaliată cu argint anul trecut, a luat bronzul, la doar 43 de sutimi în urma Andradei.

Biles, neînvinsă de un deceniu în cele mai importante concursuri, l-a egalat pe japonezul Kohei Uchimura în ceea ce privește cele mai multe titluri mondiale la individual compus.

Simone Biles efectuează exercițiul la paralele
Simone Biles efectuează exercițiul la paraleleAFP

"Am fost emoționată pentru că au fost primele mele mondiale aici acum 10 ani, iar acum al șaselea titlu, e o nebunie", a spus ea, amintind de izbânda ei de la Mondialele din 2013 de la Anvers.

"Dar jur, am ceva în ochi care mă deranjează de vreo patru ore și nu pot să mi-l scot”, a adăugat după ce a fost văzută cu lacrimi în ochi.

Ea a devenit, la 26 de ani, cea mai în vârstă campioană olimpică sau mondială feminină la toate categoriile din 1962 încoace și cea mai în vârstă medaliată din 1966 încoace.

Ea are cele mai bune patru punctaje din lume la individual compus în acest ciclu olimpic, potrivit Gymternet.