Calificate la Olimpiadă, gimnastele românce luptă pentru medalii la Mondialele de la Anvers

Lilia Cosman la sol
Lilia Cosman la solProfimedia
Două românce s-au calificat în finalele individuale la Campionatele Mondialele de la Anvers. Sabrina Voinea și Ana Bărbosu pot obține medalii la sol și la individual compus.

Echipa de gimnastică a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024, pentru prima dată după o pauză de 12 ani. Mai mult, două sportive s-au calificat în finale mondiale individuale, Sabrina Voinea la sol și Ana Bărbosu la individual compus.

Voinea a obținut calificarea cu a opta cea mai bună notă a concursului, 13.666. Românca se va lupta pentru o medalie cu Simone Biles, care s-a calificat în finală cu cea mai mare notă (14.633), dar și cu Jessica Gadirova și Rebeca Andrade.

Cealaltă sportivă din România calificată într-o finală la Mondialele de la Anvers este Ana Bărbosu, care va concura la individual compus. Românca s-a calificat cu un total de 52.932 de puncte, înregistrând cel mai mare punctaj la sărituri (13.500), iar cel mai mic la bârnă (12.866).

După 12 ani

Echipa României de gimnastică feminină a obținut biletele pentru Paris. ”Tricolorele” s-au clasat la Campionatele Mondiale de la Anvers între primele 12 echipe ale lumii și au obținut calificarea la Jocurile Olimpice după 12 ani.

După primele subdiviziuni, gimnastele din România au ocupat poziția a șaptea și au mai pierdut apoi un loc în urma evoluțiilor din cursul serii, când au fost depășite de Japonia.

Ultima dată când România a fost prezentă la o ediție a Jocurilor Olimpice a fost în 2012, la Londra.

Echipa tricoloră a încheiat, luni, concursul de calificare cu un total de 157.795 puncte (sărituri – 40.099, paralele – 39.132, bârnă 38.965 şi sol 39.599).