Real Madrid revine și învinge Espanyol. Echipa lui Ancelotti rămâne în cursa pentru titlu

Real Madrid se impune cu 3-1 în fața Espanyol
Real Madrid se impune cu 3-1 în fața EspanyolOpta by Stats Perform/AFP
Real Madrid a redus la șase puncte diferența față de prima clasată după ce a revenit din urmă și a învins Espanyol cu 3-1. În acest fel, Realul și-a păstrat și recordul remarcabil în fața "papagalilor", iar acum are 10 victorii în ultimele 10 întâlniri H2H pe teren propriu.

Real Madrid - Espanyol 3-1

O serie de trei meciuri fără victorie este o criză la Real Madrid, iar un început slab a conturat și mai mult forma slabă prin care trec, Los Blancos fiind conduși după primele opt minute.

Rubén Sánchez a controlat cu măiestrie o minge lungă și a scăpat de fundașul stânga Eduardo Camavinga, înainte de a-i pasa lui Joselu, principalul marcator, care a trimis în colțul din dreapta, în mod categoric.

Produs al academiei Realului, spaniolul a devenit primul jucător al lui Espanyol care a marcat pe Estadio Santiago Bernabéu din mai 2014.

Oamenii lui Carlo Ancelotti începuseră incredibil de slab meciul, dar s-au trezit după ce era să primească și al doilea gol. Thibaut Courtois a intervenit și a scos lovitura de cap a lui Vinícius Souza. Apoi, gazdele aveau s-au bazat pe Vinícius Júnior, care a pătruns pe partea stângă și a trecut de trei fundași înainte de a înscrie cu măiestrie în colțul de jos.

Statistică <mark>Real Madrid</mark> - Espanyol
Statistică <mark>Real Madrid</mark> - EspanyolOpta by Stats Perform

Campioana în exercițiu a menținut presiunea și a forțat-o pe Espanyol să se mute în propria jumătate de teren, dar o lovitură de departajare a fost cea care a deschis o breșă în defensiva adversă și a trimis Realul la pauză în avantaj.

Cu un singur gol marcat în ultimele trei meciuri, Real a continuat să se chinuie în fața porții, reușitele sale limitându-se la încercări de la distanță. Cu toate acestea, madrilenii au reușit să înscrie al 3-lea gol pe final de partidă, grație lui Asensio.

Eder Militao, sărbătorind marcarea celui de-al doilea gol al echipei sale
Eder Militao, sărbătorind marcarea celui de-al doilea gol al echipei saleAFP

Astfel, Real Madrid rămâne în cursa pentru titlu, în timp ce Espanyol se află la doar două puncte de zona de retrogradare.

Omul meciului: Éder Militão (Real Madrid)