Real Madrid continuă lupta pentru titlu. Ancelotti: "Încă nu s-a terminat!"

Preview La Liga: Probabilitate victorie și statistică
Preview La Liga: Probabilitate victorie și statisticăAFP
La Liga începe de la ora 15:00 cu duelul dintre Real Madrid și Espanyol și continuă cu Elche - Valladolid, 17:15, Celta Vigo - Rayo Vallecano, 19:30 și se încheie cu Valencia - Osasuna, 22:00.

Real Madrid - Espanyol, 15:00

Dacă Real Madrid vrea să câștige titlul La Liga (LL), va trebui să scrie istorie, deoarece niciodată până acum nu a mai fost depășit un deficit de nouă puncte după 24 de meciuri, lucru pe care trebuie să îl facă acum. după remiza de duminică cu Real Betis (0-0).

"Încă nu s-a terminat", a susținut managerul Carlo Ancelotti, în timp ce Dani Ceballos a spus că "atâta timp cât sunt puncte în joc, Madridul va lupta întotdeauna", după seria de două meciuri fără victorie în campionat.

Istoria sugerează că această serie ar trebui să se cu o victorie împotriva lui Espanyol, deoarece "Los Blancos" au câștigat ultimele nouă meciuri H2H pe teren propriu, fără să primească nici măcar un gol în vreunul dintre ultimele șapte partide. În aprilie 1996 a fost ultima dată când au pierdut un H2H împotriva Espanyol, pe Santiago Bernabéu.

Espanyol speră că va termina cu capul sus la pauza internațională, dar înfrângerea cu 2-1 de duminică de la Valladolid a fost o lovitură amară, deoarece se îndreaptă clar către retrogradare.

Înainte de acea înfrângere de la Valladolid, au pierdut doar un singur meci în șase partide de campionat în deplasare (2 victorii, 3 galuri), dovedind că pot fi o forță de luat în seamă în deplasare. Cu toate acestea, recordul jalnic al lui Espanyol menționat mai sus H2H aici va cântări greu împotriva madrilenilor, chiar dacă încă nu au pierdut meciuri consecutive în deplasare LL în această perioadă.

Jucători de urmărit

Rodrygo a marcat o dublă în prima repriză pentru Madrid în acest meci în sezonul trecut, dar a fost mai mult o amenințare în a doua repriză în acest sezon, cu cinci dintre ultimele șase goluri ale sale venind după minutul 65.

Martin Braithwaite a marcat fiecare dintre ultimele trei goluri ale lui Espanyol, două dintre ele fiind al treilea gol al meciului.

Statistică interesantă

Espanyol a marcat după minutul 85 în fiecare dintre ultimele trei meciuri LL disputate în deplasare.