Chelsea câștigă derby-ul londonez cu Tottenham și are speranțe la un loc european

Chelsea s-a impus cu 2-0 pe Stamford Bridge în fața lui Tottenham
Chelsea s-a impus cu 2-0 pe Stamford Bridge în fața lui TottenhamAFP
În runda cu numărul 26 din Premier League, Chelsea s-a impus cu 2-0 pe Stamford Bridge în fața lui Tottenham.

Chelsea - Tottenham 2-0

Pochettino a avut câștig de cauză în duelul pe care l-a considerat a fi unul ”de suflet” dintre cele două echipe londoneze. Chelsea a controlat partida cu Tottenham de la un capăt la celălalt și speră că vor putea obține până la finalul acestei ediții un loc care să îi ducă în cupele europene în sezonul următor.

Cu 4 etape rămase de disputat, Chelsea este pe locul 8, cu 51 de puncte, la distanță de 3 lungimi de ultima poziție care duce în Europa (locul 6), ocupată de Manchester United.

În duelul de pe Stamford Bridge, gazdele au deschis scorul prin Chalobah în minutul 24, în urma unei faze fixe la care oaspeții au solicitat intervenția VAR pentru un presupus fault în atac.

Intrată cu avantaj la pauză, Chelsea a majorat scorul cu 20 de minute înainte de final, tot în urma unei faze fixe care a fost executată magistral de puștiul-minune Cole Palmer. Balonul a lovit bara transversală a porții lui Vicario, apoi a ricoșat la Jackson, a cărui lovitură de cap a lăsat fără reacție apărarea elevilor lui Ange Postecoglou.

Tottenham este de nerecunoscut, ajungând la trei înfrângeri consecutive în campionat. Internaționalul român Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată în acest derby.