Real Madrid învinge Valencia și se apropie la 5 puncte de Barcelona

Real Madrid învinge Valencia cu 2-0, datorită golurilor marcate de Asensio și ViniciusAFP
Real Madrid s-a impus pe teren propriu în fața Valenciei, scor 2-0, în etapa restantă cu numărul 17 din LaLiga.

Statistici Real Madrid - Valencia 2-0

Real Madrid menține astfel presiunea asupra Barcelonei, aflată în fruntea La Liga.

Victoria obținută în fața Valenciei face ca Los Blancos să își extindă seria de invincibilitate la 16 meciuri.

După ce nu a reușit să marcheze în La Liga pentru prima dată în acest sezon în ultima deplasare împotriva lui Real Sociedad, Real Madrid nu a vrut să mai repete această performanță negativă.

Madrilenii au început energic partida, o pasă sublimă a lui Luka Modrić l-a găsit într-o poziție bună pe Asensio, însă portarul Giorgi Mamardashvili a reușit să blocheze extrema spaniolă.

Asensio a continuat să fie principala amenințare a Realului, dar a irosit alte două ocazii de gol înainte de finalul reprizei.

În ultimele minute ale primei părți, publicul de pe Santiago Bernabéu s-a ridicat în picioare când Antonio Rüdiger a marcat cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Cu toate acestea, aceștia au rămas dezamăgiți câteva momente mai târziu, când arbitrul Javier Alberola Rojas a consultat ecranul VAR și a anulat golul, după ce a constatat un fault al lui Karim Benzema în faza de construcție, oferind astfel Valenciei șansa de a intra la egalitate la vestiare.

Repriza a doua i-a aparținut în totalitate lui Real Madrid. Insistența lui Asensio i-a adus în cele din urmă succesul, după un șut formidabil trimit cu efect din marginea careului, la care portarul Mamardashvili a fost spectator.

După doar două minute, Vinícius Júnior a demonstrat apoi cât de nemiloși pot fi Galacticii în situațiile de contraatac, pătrunzând pe o distanță de 40 de metri înainte de a înscrie pentru 2-0 și a pune capăt efectiv meciului.

În timp ce rezultatul părea acum sigur, tensiunile au atins cote alarmante cu 20 de minute înainte de final, când Gabriel Paulista a fost eliminat după un fault dur comis asupra aceluiași Vinicius.

Real și-a asigurat astfel victoria și s-a apropiat la 5 puncte de liderul Barcelona.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Marco Asensio (Real Madrid)