Analiza meciurilor din LaLiga: Real Madrid și Real Sociedad se întâlnesc în derby-ul etapeiAFP
Patru partide se desfășoară duminică, în cadrul etapei a 19-a, în LaLiga.

Valladolid - Valencia duminică, ora 15:00

Gazdele de Valladolid sunt în cădere liberă după ce în ultimele 7 partide au înregistrat o singură victorie și șase înfrângeri. Ultima înfrângere, 3-0 pe terenul lui Atletico Madrid, a adus-o pe Valladolid pe loc retrogradabil.

Cu toate acestea, gazdele se motivează bine în meciurile cu echipele din prima parte a clasamentului. Din cele 17 puncte adunate până acum, 13 au fost împotriva unor echipe din prima jumătate a clasamentului. Totuși, Valladolid nu a mai învins Valencia într-un meci direct în ultimii 14 ani (V0, E5, Î7).

Rezultat meciuri directe
Rezultat meciuri directeFlashscore

În ceea ce îi privește pe oaspeți, aceștia nu sunt încurajați de rezultatele obținute în deplasările din acest sezon. În cele șapte meciuri disputate pe teren străin, Valencia a bifat o singură victorie (3E, 3Î).

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieOpta by Stats Perform/Profimedia

Osasuna - Atl. Madrid duminică, ora 17:15

În cazul unei victorii, Osasuna ar cumula 31 de puncte și ar egala-o pe Atletico Madrid. În plus, gazdele vin după prima calificare în semifinalele Copa del Rey din ultimii 18 ani, unde Atletico nu a ajuns deoarece a fost eliminată de Real.

Atacantul Chimy Ávila a vorbit frumos despre sprijinul lor după acel triumf: "face parte din ADN-ul Osasunei să joace cu al 12-lea om acasă". Acest public pasionat îi va încuraja să evite a noua înfrângere consecutivă în fața lui Atlético.

Rezultate meciuri directe
Rezultate meciuri directeFlashscore

Atletico lui Diego Simeone a reușit cel puțin trei goluri în fiecare dintre ultimele patru victorii consecutive aici - cea mai lungă serie de victorii în deplasare împotriva Osasuna.

Probabilitate victorieOpta by Stats Perform/AFP

Celta Vigo - Ath Bilbao duminică, ora 19:30

Celta trăiește periculos în acest sezon și are nevoie de puncte pentru a se îndepărta de locurile retrogradabile. Gazdele au probleme pe toate liniile. Celta nu a reușit să înscrie două sau mai multe goluri în ultimele 14 meciuri consecutive din LaLiga. Între timp, în apărare situația nu este mai grozavă. Doar lanterna roșie Elche are mai multe goluri primite decât Celta.

Nici Athletic nu este însă în cea mai bună formă. Oaspeții încă nu au reușit să câștige de la reluarea campionatului după pauza cauzată de Cupa Mondială din Qatar (2E, 2Î). În plus, în trei dintre acestea nu a reușit să înscrie.

Aspirațiile europene vor începe să se estompeze dacă această formă va continua, dar dacă Athletic poate reproduce performanțele din Copa del Rey, unde a câștigat toate cele patru meciuri de la reluarea competiției, atunci va fi o amenințare serioasă.

Real Madrid - Real Sociedad duminică, ora 22:00

Derby-ul etapei se dispută pe Bernabeu, unde se întâlnesc ocupantele locurilor 2 și 3 din LaLiga, Real Madrid și Real Sociedad.

Real Madrid a avut nevoie de prelungiri pentru a învinge rivala din oraș, Atletico, cu 3-1, la mijlocul săptămânii, în Copa del Rey. Los Blancos au ajuns la trei victorii consecutive în competiție, două dintre ele obținute după ce a primit primul gol. Managerul Carlo Ancelotti consideră că este "greu de înțeles cum o echipă care joacă atât de bine în a doua repriză poate juca atât de prost în prima repriză", așa că va spera ca aceștia să înceapă mai bine în meciul din La Liga cu Real Sociedad.

Neînvinși în campionat din octombrie (V5, E1), se află la doar trei puncte în spatele gazdelor, deși au jucat un meci mai mult. În încercarea de a termina în primele patru clasate, Sociedad va căuta victoria la Madrid. Oaspeții nu au mai câștigat însă pe Bernabeu din sezonul 2012/13 (E1, Î7).