Madrilenii au nevoie de victorie pentru a păstra contactul cu Barcelona

Real Madrid nu a mai pierdut pe teren propriu cu Valencia din martie 2008
Real Madrid nu a mai pierdut pe teren propriu cu Valencia din martie 2008AFP
Real Madrid dispută joi, de la ora 22:00, restanța cu Valencia din LaLiga.

Los Blancos sunt obligați să câștige după ce rivala Barcelona s-a impus cu 2-1 la Betis și s-a distanțat la 8 puncte în fruntea clasamentului.

Managerul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, a ridicat semne de întrebare când a descris remiza de duminică din La Liga (LL), 0-0 cu Real Sociedad, drept "una dintre cele mai bune prestații ale noastre din acest sezon". Madrilenii sunt însă neînvinși pe teren propriu în LaLiga din martie 2022 (8V, 4E). În meciurile directe cu Valencia bilanțul este unul impresionant, Real nemaifiind învinsă pe teren propriu din martie 2008 (11V, 5E).

Rezultate meciuri directe
Rezultate meciuri directeFlashscore

Valencia se află într-o criză de formă care a aruncat-o până pe poziția 14 a clasamentului, la un singur punct de locurile retrogradabile. “Liliecii” nu au câștigat niciun meci după Cupa Mondială (1E, 3Î). Lipsa rezultatelor a dus la demiterea antrenorului italian Gennaro Gattuso. Valencia nu a mai câștiga în deplasare de la începutul lunii octombrie (2Î, 2E). În trei dintre aceste patru meciuri au primit goluri după minutul 85, ceea ce i-a costat în cele din urmă patru puncte.

Rămâne de văzut dacă demiterea antrenorului va fi șocul de care Valencia are nevoie pentru a-i fura puncte la Real. Pe banca tehnică a oaspeților se va afla antrenorul interimar Voro Gonzalez.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieOpta by Stats Perform/AFP

Jucători de urmărit: Patru dintre ultimele cinci goluri ale lui Rodrygo pentru Real Madrid au fost marcate după minutul 65. Samuel Lino a marcat patru goluri pentru Valencia în acest sezon, trei dintre ele sosind înainte de minutul 50, inclusiv unul în meciul direct din Supercupa Spaniei de la începutul acestei luni.