Răzvan Marin, omul meciului Empoli - Sampdoria

Răzvan Marin, omul meciului Empoli - SampdoriaProfimedia
Empoli a câștigat meciul cu Sampdoria, contând pentru etapa a 18-a din Serie A, cu scorul de 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Ebuehi, din pasa lui Răzvan Marin. Mijlocașul român a primit și un cartonaș galben în minutul 72. După ce în etapa precedentă Empoli a egalat-o pe Lazio în ultimele minute, prin golul lui Răzvan Marin, mijlocașul a fost din nou decisiv în victoria de pe teren propriu cu Sampdoria

Gazdele erau să scape printre degete cele trei puncte, după ce la ultima fază a meciului Omar Colley a trimis balonul în plasă după pasa portarului Audero. În urma analizei VAR s-a descoperit că în construcția fazei a avut loc un henț, iar golul a fost anulat. Arbitrul Alberto Santoro a decis că Manolo Gabbiadini a atins mingea deliberat cu mâna, în ciuda faptului că reluările au arătat că nu a fost nimic mai mult decât o alunecare accidentală.

Rezultatul o lasă pe Sampdoria cu ochii în soare la retrogradarea în Serie B, fiind nevoie de un efort monumental în a doua jumătate a campaniei dacă vrea să își păstreze statutul de primă ligă. Empoli nu are astfel de griji și, în ciuda faptului că se află cu șapte puncte mai rău decât în acest moment al sezonului trecut, echipa din Toscana se află la 13 puncte de zona de retrogradare - o poziție la care Sampdoria poate doar visa în acest moment.

Echipa lui Dejan Stanković, Sampdoria, rămâne pe loc retrogradabil, cu doar 9 puncte acumulate și la sapte lungimi de primul loc care îi asigură salvarea. Va fi nevoie de un retur impecabil pentru Sampdoria pentru a putea rămâne în Serie A.

Empoli nu are astfel de griji și, în ciuda faptului că a acumulat cu 7 puncte mai puțin decât în acest moment al sezonului trecut, echipa din Toscana se află la 13 puncte de zona de retrogradare - o poziție la care Sampdoria poate doar visa în acest moment.

Flashscore Omul meciului: Răzvan Marin (Empoli)

Empoli - Sampdoria 1-0