Inter îi provoacă lui Napoli prima înfrângere din acest sezon/Udinese și Empoli, la egalitate

Edin Dzeko a înscris golul victoriei pentru Inter
Edin Dzeko a înscris golul victoriei pentru InterAFP
Liderul Napoli a suferit prima înfrângere din acest sezon, după ce a pierdut pe terenul lui Inter cu 1-0. În cealaltă partidă din runda 16 care s-a jucat de la aceeași oră, Udinese și Empoli au terminat la egalitate, 1-1.

Inter - Napoli 1-0

Lovitura lui Džeko pune capăt invincibilității lui Napoli. Liderul Serie A a fost înfrânt pentru prima oară în 20 de meciuri de campionat, iar avansul în fruntea clasamentului este acum de doar cinci puncte, AC Milan clasându-se pe locul secund.

Inter Milan a arătat pe durata partidei intensitate și o agresivitate incredibilă în joc, astfel că Napoli nu a putut face față adversarilor săi în multe momente.

Cu toate acestea, deși au arătat că jocul lor este unul grozav în atac, Inter a fost risipitoare în fața porții, Romelu Lukaku și Federico Dimarco ratând amândoi ocazii mari de gol.

Oaspeții și-au intrat în ritm abia la jumătatea reprizei secunde, însă Inter a părut în continuare mai în formă și mai proaspătă.

Multitudinea de ocazii a continuat pentru echipa gazdă, la o acțiune de echipă bine lucrată, în care Lukaku a centrat pentru partenerul său de atac Edin Džeko, care i-a pasat apoi mingea lui Matteo Darmian, dar fundașul a trimis mingea peste bara transversală dintr-o poziție excelentă.

Inter a început foarte bine repriza secundă, preluând meritat conducerea după 10 minute, când o centrare sublimă a lui Dimarco a fost întâmpinată de o lovitură de cap trimisă cu putere de Džeko. Echipa lui Luciano Spaletti părea a fi doar o umbră a lui Napoli care lua cu asalt campionatul înainte de pauza de iarnă. Chiar și după ce a fost condusă cu un gol, tot Inter a continuat să dicteze ritmul.

Napoli s-a chinuit să spargă apărarea Interului, care a făcut față la tot ce i-a ieșit în cale, în timp ce s-a luptat pentru fiecare minge, știind cât de importantă va fi victoria. Succesul echipei lui Inzaghi îi readuce pe nerazzurri în cursa pentru titlu, deoarece acum se află la opt puncte de liderul Napoli.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Edin Džeko (Inter Milano)

Udinese - Empoli 1-1

Udinese a ajuns la nouă meciuri consecutive fără victorie în Serie A, dar și-a consolidat poziția a opta în clasament, după ce a revenit din urmă pentru a obține o remiză 1-1, grație unui gol egalizator înscris de Roberto Pereyra.

Cu ambele echipe revenind după o pauză internațională prelungită, un sentiment plăcut a umplut Dacia Arena - parcă ștergând faptul că Udinese nu mai gustase victoria pe teren propriu de la jumătatea lunii septembrie.

Parcursul slab avea să continue și în fața lui Empoli. Oaspeții, care s-au prezentat cu o echipă tânără, a găsit cu ușurință poarta adversarilor încă de la primul atac, când Tommaso Baldanzi a înscris încă din minutul 3 după o pasă venită de la noul împrumutat Francesco Caputo.

Salvarea lui Udinese avea să vină în minutul 70, când argentinianul Roberto Pereyra a egalat după un assist semnat de Udogie.

Empoli a plecat cu un punct important de pe Dacia Arena, clasându-se pe locul 13 în Serie A, în timp ce Udinese ocupă poziția a 8-a.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Destiny Udogie (Udinese)