Rashford, pe locul 3 în top 10 jucători care și-au depășit xG-ul în acest sezon

Top 10 jucători care și-au depășit numărul de goluri așteptate în acest sezon
Top 10 jucători care și-au depășit numărul de goluri așteptate în acest sezonAFP
Marcus Rashford scrie deja istorie pentru Manchester United. Golul său împotriva Leicester City a fost golul care a pus punctul pe "i" și i-a asigurat cel mai mare număr de goluri pentru clubul englez într-un singur sezon.

Rashford, care a început meciul cu "Vulpile" ca vârf de lance al atacului lui United, a marcat în minutul 25, după ce s-a desprins de apărare și a primit o pasă de la Bruno Fernandes.

Numărul 10, aflat în formă maximă, a controlat perfect mingea înainte de a trimite un șut la colțul lung, care l-a învins pe Danny Ward, pentru ca în minutul 56 să reușească dubla.

10. Roberto Firmino (Liverpool) / +2.8

Goluri așteptate: 4.2

Goluri marcate: 7

A marcat două goluri în victoria cu 9-0 de la Bournemouth, care nu ar fi catalogate ca fiind cele mai importante. De asemenea, a marcat golul egalizator în turul cu Newcastle din acest sezon, care a fost cu siguranță cel mai important dintre goluri (2-1).

9. Kaoru Mitoma (Brighton) / +2.9

Goluri așteptate: 2.1

Goluri marcate: 5

Brighton ar trebui să-l păstreze pe Mitoma și sezonul următor.

8. Phil Foden (Manchester City) / +3.2

Goluri așteptate: 3.8

Foden a reușit un hat-trick în derby-ul din Manchester.

Goluri marcate: 14

Marcus Rashford este în mare formă în Premier League, la fel și Manchester United de la preluarea de către Erik ten Hag.

2. James Maddison (Leicester) / +5.0

Goluri așteptate: 4.0

Goluri marcate: 9

Maddison este un bun marcator de la distanță și reușește să înscrie de foarte multe ori.

1. Erling Haaland (Manchester City) / +7.9

Goluri așteptate: 18.1

Goluri marcate: 26

Haaland are 32 de goluri marcate în toate competițiile, în contextul în care mai este o treime din campanie de parcurs.

*Golurile așteptate (xG) este o statistică concepută pentru a măsura probabilitatea ca o lovitură să ducă la gol.

Un model xG utilizează informații istorice din mii de lovituri de la mii de șuturi cu caracteristici similare pentru a estima probabilitatea unui gol pe o scară între 0 și 1.

De exemplu, o lovitură cu o valoare xG de 0,2 este una la care ne așteptăm, în general, să fie transformată de două ori la fiecare 10 încercări.