Qatar Data: Croația trece de Japonia, iar Brazilia își arată forța ofensivă

Qatar Data: Croația trece de Japonia, iar Brazilia își arată forța ofensivăProfimedia
Fanii fotbalului de pe întreaga planetă au avut parte luni de încă două meciuri din 16-imile de finală ale Cupei Mondiale, iar Qatar Data s-a întors pentru a vă oferi toate statisticile într-o hârtie de împachetat frumoasă (este sezonul la urma urmei)

Qatar Data.
Flashscore

Japonezii de la Samurai Blue au câștigat mulți fani noi în timpul fazei grupelor datorită victoriilor surprinzătoare împotriva Germaniei și Spaniei. Dar abia în meciul eliminatoriu cu Croația au reușit să marcheze primii într-un meci, atacantul Daizen Maeda de la Celtic înscriind înainte de pauză.

Selecționerul Croației, Zlatko Dalic, a ales să se bazeze pe experiență în alegerea, iar unsprezecele de start al Croației a avut cea mai ridicată medie de vârstă într-un meci eliminatoriu de la Cupa Mondială, de la echipa Franței din finala turneului din 2006.

Iar capetele experimentate au răsplătit în cele din urmă încrederea antrenorului lor. Grație unui gol al lui Ivan Perisic, meciul s-a încheiat la egalitate după nouăzeci de minute. Extrema lui Tottenham a marcat al șaselea său gol la o Cupă Mondială și, astfel, a egalat recordul lui Davor Suker pentru Croația.

Perisic stats agaist Japan
Perisic stats agaist JapanOpta by Stats Perform

Dintre toți mijlocașii și atacanții croați, doar Marcelo Brozovic a rezistat toate cele 120 de minute, iar harta sa termică sugerează că trebuie să fi fost epuizat la finalul partidei.

Brozovic heat map
Brozovic heat mapOpta by Stats Perform

Faptul că meciul a ajuns în prelungiri și apoi la penalty-uri nu a fost probabil o surpriză pentru nimeni, deoarece șapte din ultimele opt meciuri eliminatorii ale Croației la Cupa Mondială nu s-au încheiat în timpul regulamentar. Eroul de această dată a fost portarul Dominik Livakovic, care a devenit doar al treilea portar din istoria turneului care a apărat trei penalty-uri la loviturile de departajare.

În mod surprinzător, finaliștii de la ultima ediție a Cupei Mondiale nu au pierdut niciodată un meci la penalty-uri în cadrul unui turneu final. Această serie continuă. Croația se află în sferturile de finală pentru a treia oară în istoria sa.

Japan v Croatia match stats
Japan v Croatia match statsOpta by Stats Perform

Brazilia, care nu a avut milă de Coreea de Sud, pe care a învins-o cu 4-1, va aștepta Croația în runda următoare. De data aceasta, brazilienii au oferit un adevărat carnaval al fotbalului ofensiv.

Brazilia a marcat patru goluri în treizeci și șase de minute, adică mai mult decât a marcat în întreaga fază a grupelor. Vinicius Junior, Neymar, Richarlison și Lucas Paqueta au fost toți pe lista marcatorilor. Tite a devenit primul selecționer din istorie care a aliniat totți cei 26 de jucători convocați la turneu, inclusiv portarul Weverton, a treia opțiune.

Neymar, care a suferit o entorsă la gleznă, a fost și el titular, iar prezența sa din nou pe teren s-a simțit imediat. El a oferit o pasă de gol, a transformat un penalty și a marcat al 76-lea său gol pentru echipa națională, ceea ce înseamnă că se află acum la un singur gol în spatele legendarului Pelé. El este doar al treilea jucător brazilian, alături de Ronaldo și Pelé, care marchează la a treia Cupă Mondială.

Neymar stats
Neymar statsOpta by Stats Perform

Căpitanul Thiago Silva a fost, de asemenea, excepțional. Iată o hartă cu pasele sale, care arată cum și-a aprovizionat coechipierii, în special în jumătatea defensivă. Iar rarele sale incursiuni în treimea ofensivă au însemnat că, la vârsta de 38 de ani și 42 de zile, a devenit cel mai în vârstă jucător care a oferit vreodată o pasă de gol la o Cupă Mondială.

Thiago Silva passes
Thiago Silva passesOpta by Stats Perform

Ultima dată când Brazilia a marcat patru goluri în prima repriză a fost împotriva Mexicului, în 1954. Pentru Coreea de Sud, totul era aproape gata la pauză. Așa arată, de fapt, Joga Bonito la un turneu major și a fost mortal.

Așadar, iată, o altă zi în Qatar prin prisma datelor. Vom reveni mâine pentru a recapitula ultimele meciuri din 16-imile de finală într-o lumină similară.