Tite: Nu am putut rezista unui dans după gol

Tite: Nu am putut rezista unui dans după golProfimedia
Selecționerul Braziliei, Tite, a declarat că sărbătorirea dansului său din timpul victoriei cu 4-1 la Cupa Mondială împotriva Coreei de Sud a fost o expresie a bucuriei pure pentru performanța echipei sale și îl va ajuta să se apropie mai mult de tânăra sa echipă.

Jucătorii Braziliei s-au repezit la banca de rezerve după ce Richarlison a marcat golul de 3-0 al meciului cu Coreea de Sud din optimi, iar Tite s-a alăturat pentru scurt timp dansului lor.

"Încercăm să ne adaptăm la caracteristicile jucătorilor. Sunt foarte tineri și încerc să mă adaptez puțin la limbajul lor, iar o parte din limbajul lor este dansul", a declarat tehnicianul de 61 de ani când a fost întrebat despre mișcările sale la o conferință de presă.

Tite a mai precizat că jucătorii săi i-au spus înainte de meci că îl vor pune să danseze cu ei dacă vor marca.

Nu toată lumea a fost impresionată. Fostul căpitan al lui Manchester United, Roy Keane, a criticat la televiziunea britanică mișcările selecționerului.

"Oamenii spun că este cultura lor. Dar eu cred că asta înseamnă cu adevărat lipsă de respect față de adversari", a spus Keane.

Tite a ținut să sublinieze că nu a fost cazul.

"Nu există altă interpretare decât fericirea la gol, fericirea pentru echipă, fericirea pentru performanță. Nu a existat nicio lipsă de respect față de adversar și nici față de (antrenorul sud-coreean) Paulo Bento, pentru care am mult respect", a mai spus Tite.

Brazilia a învins cu 4-0 pe Coreea de Sud prin golurile marcate de Vinicius Jr., Richarlison și Lucas Paqueta, plus un penalty transformat de Neymar, pentru coreeni marcând rezerva Paik Seung-ho, după pauză.

Brazilia o va înfrunta vineri pe Croația în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Echipa lui Modric a învins Japonia, la penalty-uri, după în timpul regulamentar scorul fusese 1-1.