Rezultat de excepție! Naționala de polo și-a câştigat grupa la Campionatul EuropeanProfimedia
Naționala masculină de polo pe apă a României a câştigat Grupa D a Campionatului European din Croația, după ce a învins cu emoții formația Slovaciei, cu scorul de 8-7 (1-1, 3-3, 2-3, 2-0), marți seara, la Dubrovnik.

După două sferturi echilibrate, Slovacia a reuşit să se desprindă în sfertul al treilea, la 7-5, însă România a marcat ultimele trei goluri ale partidei şi a obținut victoria.

Pentru România, Tudor Fulea a marcat 4 goluri, Vlad Georgescu 2, Andrei Prioteasa şi Andrei Țepeluş, câte un gol.

Golurile slovacilor au fost înscrise de Samuel Balaz 2, Marek Tkac 2, Maros Tkac, Matej Caraj şi Patrik Tisaj.

România a câştigat grupa cu 9 puncte, după 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia. Înaintea partidei dintre Olanda şi Slovenia, care va avea loc marți seara, Olanda are 3 puncte, Slovacia 3 puncte, iar Slovenia, niciun punct.

Tricolorii vor juca un baraj pentru calificarea în sferturi, contra Georgiei, ultima clasată în Grupa B, pe 11 ianuarie, la Zagreb, de la ora 18:00 (ora României).

La ediția trecută a Campionatului European, din 2022, România s-a clasat pe locul 10.