Pașcanu, gol în liga secundă spaniolă. Fundașul este  inclus de Iordănescu în lotul lărgit

Pașcanu, gol în liga secundă spaniolă. Fundașul este inclus de Iordănescu în lotul lărgit

Pașcanu, celebrând golul împotriva Ungariei la U21
Pașcanu, celebrând golul împotriva Ungariei la U21Profimedia
Alexandru Pașcanu a înscris pentru Ponferradina într-un meci din etapa a 31-a a ligii secunde spaniole.

După și-a dat primul autogol din carieră etapa trecută, în înfrângerea pe care echipa sa, Ponferradina, a suferit-o cu 0-3 în fața lui Cartagena, internaționalul român s-a revanșat duminică seara contra Granadei.

Românul a reușit să înscrie în remiza, 2-2, pe care echipa sa a reușit-o în deplasare, în fața uneia dintre pretendentele la promovarea în Primera Division.

Toate cele patru goluri ale partidei au fost înscrise în ultimele 20 de minute. Gazdele au deschis scorul, din penalty, prin Uzuni.

Introdus în minutul 67 al partidei, Pașcanu a marcat golul de 1-1 cu o superbă lovitură de cap venită în urma unei lovituri de colț, în minutul 79, pentru ca echipa sa să treacă în avantaj după numai două minute prin Yuri, acesta reluând plasat din fața careului mic.

Granada a reușit să obțină totuși remiza în minutul 5 al prelungirilor în urma unei lovituri libere executate de Perea.

Golul contra Granadei reprezintă cea de a două reușită pentru Pașcanu în acest sezon, în cele 30 de meciuri jucate pentru Ponferradina, românul bifând și trei pase decisive. Primul său gol  a fost marcat într-un alt 2-2, contra lui Villarreal B, în octombrie anul trecut.

Pronferradina ocupă locul 19 în secunda Division, primul loc retrogradabil, la șase puncte distanță de un pluton format din Real Oviedo, Sporting Gijon și Santander.

Alexandru Pașcanu este inclus pe lista preliminară a lui Edi Iordănescu în vederea meciurilor cu Andorra și Belarus de pe 25, respectiv 28 martie, din cadrul preliminariilor pentru Euro 2024.