Juventus continuă cursa pentru un loc în cupele europene

Juventus a învins Sampdoria cu 4-2 într-un meci spectaculos
Juventus a învins Sampdoria cu 4-2 într-un meci spectaculosProfimedia
Juventus s-a impus cu 4-2 pe teren propriu în fața Sampdoriei, în cadrul etapei cu numărul 26 din Serie A.

Statistici Juventus - Sampdoria 4-2

Juventus s-a luptat cu o echipă curajoasă a Sampdoriei și s-a impus cu 4-2 la Torino, în ciuda unei reveniri uluitoare a oaspeților în prima repriză.

Deși Bătrâna Doamnă conducea cu 2-0 în minutul 26, vizitatorii au reușit în mod miraculos să egaleze, marcând 2 goluri în 2 minute, stabilind și scorul final al primei părți.

Bremer a deschis scorul pentru Juve (min 11), în timp ce Rabiot a dublat avantajul (min 26).

Deși are cel mai slab atac din acest sezon, ultima clasată a punctat prin Augello (min 31) și Djuricic (min 32).

După pauză însă, pe teren a existat o singură echipă.

Rabiot a reușit dubla în minutul 64 și i-a dus pe torinezi din nou în avantaj. Cinci minute mai târziu, Vlahovic a ratat o lovitură de la 11 metri.

Tabela a fost închisă în ultimele faze de joc, când noul intrat Matias Soule (19 ani) și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Victoria o aduce pe Juventus tot mai aproape de Europa, fiind la doar 4 puncte de a prinde un loc mult dorit. De cealaltă parte, Sampdoria rămâne ultima în Serie A, cu doar 12 puncte. Trupa antrenată de sârbul Dejan Stankovic a ajuns la cea de-a 10-a deplasare consecutivă fără victorie în campionat și este tot mai aproape de retrogradarea în Serie B.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Adrien Rabiot (Juventus)