Oblak, eroul lui Atletico. ”Avem un portar incredibil”, a afirmat Griezmann după victoria cu Inter

Oblak, eroul lui Atletico
Oblak, eroul lui AtleticoAFP
Madrilenii sunt în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după victoria la loviturile de departajare, la care slovenul a fost esențial.

După 1-0 pentru italieni în tur, spaniolii au reușit o victorie pe final cu 2-1, grație golului marcat de Memphis Depay.

La loviturile de departajare, portarul sloven Jan Oblak a apărat şuturile lui Alexis Sanchez şi Davy Klaassen, iar Lautaro Martinez a trimis peste poartă, în timp ce Memphis Depay, Rodrigo Riquelme şi Angel Correa au transformat pentru echipa antrenată de Diego Simeone, iar Saul Niguez a ratat.

Hakan Calhanoglu şi Francesco Acerbi au înscris pentru Inter.

”Sunt foarte fericit. Acesta este Atleti. Dar nu există un meci liniştit şi trebuie să lupți până la final. Am fost nervos la penalty-uri. Dar am avut încredere în jucătorii care urmau să execute şi, în plus, avem un portar incredibil, care ne-a adus victoria la penalty-uri”, a afirmat Griezmann.

Inter a condus prin golul marcat de Federico Dimarco (33), Antoine Griezmann a egalat la scurt timp (35), iar Memphis Depay (87) a trimis meciul în prelungiri.

Portarul român Horațiu Moldovan a fost rezervă la madrileni în acest meci.

”Ştiam că este un meci important şi am lucrat din greu cu preparatorii fizici. Îmi propusesem acest obiectiv, să revin acum. Am vrut cu Bilbao, dar a fost imposibil, pentru că nu puteam să calc. Astăzi am început să-mi simt picioarele grele, pentru că nici nu m-am putut odihni bine şi la anumite mişcări am simțit jenă”, a mai spus jucătorul francez, care s-a recuperat totuşi la timp după o accidentare pentru acest meci.

”Nu mă gândesc încă la un posibil rival în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, ci vreau să mă bucur de această seară. Avem două zile de odihnă, ne vom recupera bine şi ne vom întoarce în forță duminică”, a adăugat Griezmann.