Nu este David Popovici. Kaylee McKeown şi Qin Haiyang, desemnați înotătorii anului 2023 de World Aquatics

Kaylee McKeown şi Qin Haiyang, desemnați înotătorii anului 2023 de World Aquaticsworldaquatics.com
Kaylee McKeown (Australia) şi Qin Haiyang (China), campioni şi deținători de recorduri mondiale, au fost desemnați înotătorii anului 2023 de World Aquatics, noua denumire a Federației internaționale de natație.

McKeown, în vârstă de 22 de ani, a doborât în cursul acestui sezon recordurile mondiale la 50 m, 100 m şi 200 m spate, probe în care a cucerit şi medaliile de aur la Campionatele Mondiale de la Fukuoka (Japonia).

Ea s-a impus în cadrul votului în fața compatrioatei sale Mollie O'Callaghan şi a suedezei Sarah Sjostrom.

O'Callaghan a fost cea mai premiată înotătoare la precedentele Mondiale, cu cinci medalii de aur (100 m şi 200 m liber, precum şi în trei probe de ştafetă), precum şi cu o medalie de argint la ştafetă.

Sjostrom a cucerit al cincilea său titlu mondial consecutiv în proba de 50 m fluture la Fukuoka, unde a trecut, de asemenea, pe primul loc în clasamentul all-time al podiumurilor la Campionatele Mondiale, cu un total de 22 de medalii (12 de aur, 7 de argint şi 3 de bronz).

La masculin, chinezul Qin Haiyang a avut momentul culminant al sezonului în finala probei de 200 de metri bras la Campionatele Mondiale, în care a doborât recordul deținut de australianul Zac Stubblety-Cook.

În urma acestei victorii, Qin a devenit primul înotător masculin din istorie care a câştigat titlurile de 50 m, 100 m şi 200 m la acelaşi stil în cursul unei singure ediții a Campionatelor Mondiale.

Francezul Leon Marchand, câştigător al probelor de 200 m fluture şi 200 de m liber la Fukuoka, unde a doborât ultimul record mondial deținut de Michael Phelps, şi tunisianul Ahmed Hafnaoui (aur mondial la 800 m şi 1.500 m; argint la 400 m liber) au fost finalişti.