Nouă accidentare pentru Lukaku. Va lipsi la meciul din Cupa Italiei cu Parma

Romelu Lukaku a lipsit mai multe luni de pe teren din cauza accidentărilor
Romelu Lukaku a lipsit mai multe luni de pe teren din cauza accidentărilorAFP
Inter și Parma se întâlnesc marți în optimile de finală ale Cupei Italiei (22:00), dar formația milaneză va fi lipsită din nou de aportul atacantului Romelu Lukaku. De asemenea, portarul Samir Handanovic este indisponibil din cauza unei accidentări.

Romelu Lukaku (29 de ani) a acuzat dureri după partida de campionat din deplasare cu Monza, în care a fost introdus doar în repriza a doua, și va fi nevoit să ia o nouă pauză care îl va împiedica să evolueze în optimea de finală din Cupa Italiei, cu Parma

Potrivit Sky Sports, belgianul, care a revenit recent la dispoziția lui Simone Inzaghi după o lungă perioadă de repaus, a suferit o inflamație a tendoanelor de la genunchiul stâng.

Din primele informații, situația nu este una gravă și atacantul, care a fost două prestații mult sub nivelul său de acum două sezoane când Inter a câștigat titlul, ar putea fi deja disponibil pentru meciul cu Verona de sâmbătă, 14 ianuarie.

Lukaku nu va fi singurul absent la meciul cu Parma. Samir Handanovic (38 de ani), portarul titular în meciurile din Cupa Italiei, va fi și el nevoit să lipsească de la această partidă.

Într-un comunicat, clubul precizează că "Samir Handanovic a fost supus unor examene medicale care au evidențiat o problemă musculară la piciorul stâng”,  starea sa urmând să fie reevaluată în zilele următoare.

Pentru Inter, meciul cu Parma reprezintă debutul în acest sezon al Cupei Italiei, în timp ce formația din Serie B a trecut deja de Salernitana și Bari pentru a ajunge în această fază a competiției.