Newcastle câștigă la Nottingham cu un gol marcat din penalty, în prelungirile partideiAFP
Newcastle United a triumfat cu 2-1 pe terenul celor de la Nottingham Forest, vineri, în deschiderea etapei a 28-a din Premier League.

Nottingham - Newcastle 1-2

Atacantul suedez Alexander Isak a marcat ambele goluri pentru oaspeți, cel al victoriei venind în al treilea minut de prelungiri, din penalty.

Nottingham a preluat conducerea în minutul 26 prin Emmanuel Dennis, care a fructificat o pasă greșită a fundașului lui Newcastle, Sven Botman. Isak a egalat în prelungirile primei reprize, iar în timpul suplimentar din a doua repriză a obținut un penalty pe care l-a transformat tot el.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În urma acestei victorii, Newcastle a rămas pe locul 5 în clasament, dar s-a apropiat la doar un punct de Tottenham, ocupanta locului 4. Nottingham este în continuare pe locul 14 în campionat și a ajuns la șase meciuri consecutive fără victorie (2E, 4Î).