NBA: Victorii pentru Celtics și Bucks. Ja Morant, decisiv pentru Grizzlies

Jayled Brown a marcat 41p, un record stagional
Jayled Brown a marcat 41p, un record stagionalProfimedia
Jaylen Brown a marcat 41 de puncte, iar Boston Celtics a dovedit încă o dată că este cea mai în formă echipă din NBA, cu o victorie, miercuri, 125-114, în fața lui New Orleans Pelicans.

Liderul Conferinței de Est s-a încălzit pentru confruntarea decisivă de joi cu Brooklyn cu o prestație solidă care a ajutat-o să treacă de Pelicans, a treia echipă din Conferința de Vest în acest moment.

Brown, cu o medie de puțin sub 27 de puncte pe meci în acest sezon, a fost din nou la înălțime pentru Celtics, reușind 15 din 21 aruncări și 12 recuperări.

"Este un sezon lung, jucăm mult baschet, zi de zi, zi de zi - trebuie doar să vii pregătit să-ți faci treaba", a declarat Brown după ce a reușit cel mai mare număr de puncte din stagiune.

Ofensiva echilibrată a lui Boston s-a dovedit a fi prea puternică pentru New Orleans, Jayson Tatum contribuind și el cu 31 de puncte, iar Malcolm Brogdon a adăugat 20 de pe bancă.

Al Horford a marcat 14 puncte pentru Boston, care a fost lipsită de titularii Marcus Smart și Robert Williams III.

C.J. McCollum a avut o evoluție foarte bună pentru New Orleans cu 38 de puncte, în timp ce Naji Marshall a adăugat 18 puncte pentru o echipă a Pelicans lipsită de accidentații Zion Williamson (tendon) și Brandon Ingram (deget de la picior).

Boston conduce în Conferința de Est cu un bilanț de 30-12 înaintea meciului de joi împotriva celei de-a doua clasate, Nets.

Bucks risipește un avantaj de 27p, dar se impune în Atlanta

Între timp, Milwaukee Bucks, ocupanta locului al treilea, a rămas pe urmele liderului Conferinței de Est cu o victorie cu 114-105 în fața celor de la Hawks, la Atlanta, Jrue Holiday fiind liderul marcatorilor cu 27 de puncte.

Vedeta lui Bucks, Giannis Antetokounmpo, a fost limitat la doar șapte puncte, cele mai puține marcate într-un meci din acest sezon, dar a contribuit cu 18 recuperări și 10 pase decisive

Holiday a fost unul dintre cei cinci jucători de la Milwaukee care au avut cifre duble, Brook Lopez adăugând 20 de puncte, iar Bobby Portis și Jevon Carter au marcat câte 13 puncte fiecare. Pat Connaughton a terminat cu 10 puncte.

Milwaukee părea să fie în control total la începutul celei de-a doua reprize, având un avans de 24 de puncte în al treilea sfert când părea că va câștiga fără emoții.

Atlanta a făcut, însă, ca avantajul celor de la Bucks să se evapore și a preluat conducerea pe tabelă înspre sfârșitul sfertului patru, când aruncarea lui Bogdan Bogdanovic a dus scorul la 103-101.

Lopez a restabilit avantajul lui Bucks cu un coș de trei puncte pentru a face 104-103, iar Milwaukee nu a mai cedat controlul partidei.

"Suntem rezistenți, nu ne place să pierdem", a declarat Holiday după victoria lui Bucks.

"Meciurile strânse ca acesta sunt momente din care trebuie să învățăm. Trebuie să fim capabili să închidem meciurile când avem avantaj."

Victorii pentru Memphis și Denver

Ja Morant a revenit după o absență de două meciuri din cauza unei accidentări și a marcat 38 de puncte, iar Memphis Grizzlies a obținut o victorie cu 135-129 în fața lui San Antonio Spurs.

Cu a opta victorie consecutivă, Memphis a ajuns la 28-13, fiind la egalitate cu Denver Nuggets în fruntea Conferinței de Vest.

Între timp, Nuggets a ținut pasul cu Grizzlies după ce a distrus cu 126-97 o echipă a Phoenix Suns lipsită de mai mulți titulari.

Nikola Jokic, de două ori MVP în NBA, a ratat de puțin cea de-a 12-a triplă-dublă a sezonului, terminând cu 21 de puncte, 18 recuperări și nouă pase decisive pe Ball Arena.

Denver a început în forță partida, înscriind 70 de puncte în prima repriză și conducând cu 16 puncte la pauză.

Nuggets au continuat să marcheze în mod frenetic în al treilea sfert, mărindu-și avantajul la 32 de puncte la un moment dat în sfertul al treilea.

În alte meciuri disputate miercuri, Detroit Pistons a părăsit ultimul loc al Conferinței de Est cu o victorie 135-118 în fața celor de la Minnesota Timberwolves.

Saddiq Bey a fost cel mai bun marcator pentru Detroit, cu 31 de puncte, iar Pistons a întrerupt o serie de trei înfrângeri consecutive și a urcat deasupra lui Charlotte Hornets în clasament.

Washington Wizards s-au impus cu 100-97 în fața celor de la Chicago Bulls, iar New York Knicks a trecut pe teren propriu de Indiana Pacers, 119-113

În ultimul meci al zilei, Sacramento Kings a dispus de Houston Rockets cu 135-115.