NBA: Booker marchează 58p pentru Suns. Ja Morant eliminat în Oklahoma

Devin Booker este al șaselea cel mai tânăr jucător care marchează 12 mii de puncteAFP
Devin Booker a marcat 58 de puncte pentru a propulsa Phoenix Suns către o victorie la limită, 118-114, sâmbătă, în fața lui New Orleans, aceasta fiind a doua sa performanță de peste 50 de puncte din acest sezon NBA.

Booker a marcat 36 de puncte în repriza a doua, iar Suns, care a fost condusă cu până la 24 de puncte în sfertul al treilea, a redus deficitul la 89-84 la începutul ultimei reprize.

Ei au preluat conducerea cu 106-105 după o aruncare de trei puncte a lui Chris Paul cu 5:24 rămase de jucat. Pelicanii aveau să mai egaleze încă o dată înainte ca Bismack Biyombo să pună definitiv în avantaj Phoenix cu 4:11 rămase de jucat.

Cu al doilea meci de 50p+ al sezonului, Booker, în vârstă de 26 de ani, a devenit al șaselea cel mai tânăr jucător care a înscris 12.000 de puncte.

Paul a marcat 18 puncte, iar Mykal Bridges a adăugat 15 pentru Suns.

Zion Williamson a marcat 30 pentru Pelicans, care a căzut la 18-11 - la o victorie mai puțin în spatele liderului Conferinței de Vest, Memphis, a cărei serie de șapte victorii consecutive s-a încheiat cu o înfrângere, 115-109 în fața lui Thunder în Oklahoma City.

Ja Morant eliminat în meciul cu Pelicans

Grizzlies erau conduși cu 61-40 când starul Ja Morant a fost eliminat în ultimele secunde ale primei reprize după ce a fost sancționat cu un al doilea fault tehnic, aparent pentru că a criticat arbitrajul în timp ce vorbea cu un fan.

Morant, care primise primul tehnic cu câteva secunde mai devreme plângându-se de o decizie, a terminat cu șase puncte și cinci recuperări.

Dillon Brooks a marcat șase coșuri de trei puncte în drumul său spre 32 de puncte pentru Memphis, dar Oklahoma City a dominat partida, chiar și fără vedetele Shai Gilgeous-Alexander și Josh Giddey.

Lu Dort a terminat cu 24 de puncte, șapte recuperări și patru pase decisive pentru Thunder, iar Isaiah Joe a adăugat 23 de puncte și Oklahoma City a întrerupt o serie de cinci meciuri fără victorie.

În Cleveland, dunk-ul lui Jarrett Allen cu 2:01 rămase din prelungiri a adus victoria celor de la Cavaliers cu 100-99 în fața celor de la Dallas Mavericks.

Mavs a rămas fără coș în trei posesii ulterioare, iar Cavs a obținut a cincea victorie din tot atâtea meciuri disputate în prelungiri în acest sezon.

Donovan Mitchell a fost cel mai bun marcator al lui Cleveland cu 25 de puncte și a reușit o intercepție în ultimul minut al prelungirilor.

Kemba Walker, de la Dallas, a marcat 32 de puncte, dar a ratat o aruncare cu 12,7 secunde înainte de finalul reprizei de prelungiri, iar Christian Wood a ratat o aruncare în ultima secundă a partidei.

Miami a câștigat în Mexic.

Miami Heat a izbutit pe final de meci să învingă pe San Antonio Spurs cu 111-101 în Mexico City, unde comisarul Adam Silver a discutat despre perspectiva extinderii NBA la sud de graniță.

Un public de 20.160 de spectatori a fost prezent la Mexico City Arena, unde Spurs au preluat inițiativa după o perioadă în care au marcat 19 puncte fără să primească vreunul.

Tânăra echipă a Spurs a condus cu trei puncte la pauză și a avut patru puncte în plus la începutul ultimului sfert, dar experiența și apărarea solidă a celor de la Miami au dat roade până la final, echipa din Florida terminând sfertul patru cu un avantaj de 31-17, care le-a adus și victoria.

Jimmy Butler a reușit 26 de puncte și cinci recuperări, Bam Adebayo a adăugat 22 de puncte și 13 recuperări, iar Tyler Herro a contribuit cu 21 de puncte pentru Miami, care a obținut a patra victorie consecutivă.

Înainte de meci, Silver și-a reiterat convingerea că NBA s-ar putea extinde într-o zi în Mexic.

"Când te uiți la succesul pe care l-am avut în Canada, la nord, începând cu începutul anilor '90, mi se pare logic să ne extindem și în sud", a spus Silver. "Nu am un calendar specific acum în ceea ce privește expansiunea, dar nu există nicio îndoială că, în timp, ne vom uita serios la Mexico City".

Leonard, decisiv pentru Clippers

În Los Angeles, Kawhi Leonard a trecut peste începutul slab de partidă pentru a înscrie 31 de puncte, cea mai bună performanță a sezonului, și i-a condus pe Clippers către o victorie cu 102-93 în fața celor de la Washington Wizards.

Leonard a ratat toate cele patru aruncări ale sale în primul sfert, dar și-a găsit ritmul pentru a susține Clippers, care au fost lipsiți de Paul George, Ivica Zubac, Reggie Jackson și Norman Powell, accidentați.

Vedeta lui Portland, Damian Lillard, a marcat 25 de puncte și a distribuit 10 pase decisive în victoria lui Trail Blazers cu 107-95 în fața lui Rockets, la Houston.

Dar colegul său de echipă Anfernee Simons a fost cel care a dat startul ofensivei celor de la Blazers, marcând 14 din cele 32 de puncte ale sale în primul sfert.

În Milwaukee, Bucks s-au impus lejer cu 123-97 în fața celor de la Utah Jazz, în ciuda absenței dublului MVP, Giannis Antetokounmpo, care a acuzat o durere la genunchiul stâng.