NBA: Boston Celtics are cel mai bun bilanț din ligă la jumătatea sezonului

Jayson Tatum a fost cel mai bun jucător al lui Boston Celtics în meciul cu Chicago BullsAFP
Jayson Tatum a marcat 32 de puncte și a ajutat Boston Celtics să învingă Chicago Bulls și să ajungă la jumătatea sezonului NBA cu cel mai bun bilanț din ligă.

Grant Williams a adăugat 20 de puncte, Jaylen Brown a înscris 19, iar cele opt puncte ale lui Al Horford au inclus un coș de trei puncte crucial cu 25,5 secunde înainte de final, în victoria lui Boston pe teren propriu cu 107-99.

Celtics au ajuns la un bilanț 29-12 după primele 41 de meciuri din cele 82 de partide ale campaniei.

Între timp, Denver și Memphis au rămas la egalitate în fruntea clasamentului din Vest, Nuggets învingându-i pe Los Angeles Lakers cu 122-109 și Grizzlies învingându-i pe San Antonio Spurs cu 121-113.

Boston, care a fost învinsă surprinzător de Oklahoma City Thunder și a trebuit să lupte pentru a le ține piept celor de la San Antonio Spurs în recenta deplasare, s-a văzut din nou în postura de a pierde un avantaj mare pe tabelă, dar a reușit în cele din urmă să reziste.

După ce vedeta lui Chicago, DeMar DeRozan, a ieșit de pe teren cu o accidentare la coapsă în sfertul al treilea, Celtics și-au mărit avantajul până la 16 puncte, grație unei prestații ofensive solide a lui Tatum.

Dar Bulls, cu Zach LaVine care a marcat 15 din cele 27 de puncte ale sale în sfertul patru, a redus deficitul la două puncte în ultimele minute.

O aruncare de trei puncte a lui Horford, după o pasă de la Tatum, a dus avansul la cinci puncte cu 25,5 secunde înainte de final, iar după ce LaVine a ratat o aruncare de trei puncte, Tatum a marcat un dunk cu două mâini, a obținut un fault și a înscris aruncarea liberă, iar Boston a obținut victoria.

"Este vorba de a avea încredere în coechipierii tăi", a spus Tatum despre pasa către Horford. "Al a reușit o aruncare de zile mari".

Tatum a spus că, în ciuda recordului modest de 19-22 al lui Chicago, a fost o victorie importantă.

"Este o echipă dură", a spus el. "Bine antrenată, joacă agresiv și sunt atletici. Așa că este o victorie importantă".

Grizzlies și Nuggets merg cap la cap

În Memphis, Grizzlies au fost fără cel mai bun marcator Ja Morant pentru al doilea meci consecutiv din cauza unei dureri la coapsa dreaptă.

Dar cu 24 de puncte de la înlocuitorul Tyus Jones și 16 de la Jaren Jackson, au reușit să țină sub control ofensiva târzie a celor de la Spurs.

Tre Jones, fratele lui Tyus, a condus San Antonio cu 18 puncte, iar Josh Richardson a marcat 16 puncte pentru Spurs, care au fost conduși cu până la 16 puncte în prima repriză.

După ce au redus deficitul în al treilea sfert, Spurs au preluat de două ori conducerea la începutul celui de-al patrulea.

A condus cu cinci puncte la reușita lui Richardson cu 9:19 înainte de final, dar Grizzlies au reușit să întoarcă soarta partidei și să se distanțeze, ajungând la 27-13 în acest sezon.

Este un bilanț similar cu cel al lui Denver Nuggets, al căror MVP, Nikola Jokic, a reușit a 11-a triplă-dublă a sezonului, cu 14 puncte, 11 recuperări și 16 pase decisive în victoria cu Lakers.

Jokic a avut un procentaj perfect de cinci din cinci aruncări. Jamal Murray, care a ratat tot sezonul trecut din cauza unei rupturi de ligamente la genunchi, a marcat 34 de puncte pentru Nuggets, care au obținut 11 victorii consecutive acasă.

Accidentarea la gleznă îl ține pe James departe de teren

Superstarul Lakers LeBron James a stat pe tușă acuzând dureri la glezna stângă, Lakers neputându-se baza nici pe serviciile lui Anthony Davis, de asemenea accidentat. Mai mult, echipa din Los Angeles l-a pierdut și pe Patrick Beverley care a părăsit terenul accidentat la jumătatea partidei.

Russell Westbrook a condus Lakers cu 25 de puncte, iar Thomas Bryant a adăugat 17 puncte și 10 recuperări, dar seria de cinci victorii consecutive a lui Los Angeles s-a încheiat.

Giannis Antetokounmpo și Milwaukee Bucks s-au mobilizat pentru o victorie cu 111-107 în fața lui Knicks la New York, anulând un deficit de 17 puncte și punând capăt unei serii de patru victorii consecutive ale lui Knicks.

New yorkezii au făcut o treabă bună în a-l bloca pe Antetokounmpo, care a marcat doar 22 de puncte pentru Bucks, la care a adăugat 10 recuperări și cinci pase decisive.

Dar șapte jucători de la Milwaukee au marcat în cifre duble și Bucks au reușit 19 coșuri de trei puncte - 12 dintre ele în a doua repriză.

Brook Lopez a marcat 17 puncte pentru Milwaukee, iar Joe Ingles a adăugat 17 de pe bancă.

În alte meciuri disputate în NBA, New Orleans Pelicans s-au impus cu 132-112 pe terenul lui Washington Wizards, iar Sacramento Kings a dispus acasă de Orlando Magic cu 136-111.