NBA: Victorie magică pentru Orlando în duelul cu Boston

Paolo Banchero în duel cu Jayson Tatum
Paolo Banchero în duel cu Jayson TatumAFP
Primul jucător selecționat în draft-ul NBA, Paolo Banchero, a marcat 23 de puncte, iar Orlando Magic a pus capăt unei serii de nouă victorii consecutive a celor de la Boston Celtics, reușind să se impună pe teren propriu cu 113-98.

Orlando, care înaintea meciului de luni se afla la trei locuri distanță de ultima poziție din Conferința de Est, cu un bilanț de 17-29, a profitat din plin de accidentările din lotul lui Boston pentru a obține o victorie meritată la Amway Center din Florida.

Celtics, lidera campionatului, a fost lipsită de principalele figuri defensive Marcus Smart și Robert Williams din cauza unei accidentări, iar absența lor s-a dovedit a fi crucială.

Banchero, în vârstă de 20 de ani, a dat dovadă de multă maturitate în orchestrarea victoriei celor de la Orlando, în care cinci jucători de la Magic au marcat cel puțin zece puncte, Wendell Carter Jr. terminând partida cu 21 de puncte, iar germanul Franz Wagner cu 15.

"Ori de câte ori ai ocazia să joci împotriva unei echipe care se bate la titlu, o echipă care a fost în finală, vrei să dai ce ai mai bun și să obții victoria", a declarat Banchero după partidă.

"Aceasta este mentalitatea mea și a echipei noastre, iar noi am reușit să facem acest lucru.

"Am vrut doar să fiu decisiv prin acțiunile mele, când am decis să atac, când am decis să arunc - să nu forțez nimic și să las jocul să curgă natural. Să fiu agresiv și să accept ceea ce se întâmplă pe teren".

Probabil că cea mai impresionantă contribuție a venit sub forma unui cameo de 10 minute din partea lui Jonathan Isaac, care și-a făcut prima apariție într-un meci din NBA din august 2020 încoace după mai mult de doi ani dominați de accidentări. Isaac a terminat meciul cu 10 puncte, trei recuperări și două intercepții.

Jayson Tatum și Jaylen Brown au fost cei mai buni marcatori pentru Boston, cu câte 26 de puncte fiecare, în timp ce Derrick White a adăugat 11 și Sam Hauser 13 de pe bancă.

Într-o altă partidă, Giannis Antetokounmpo și Khris Middleton au revenit după accidentări, iar Milwaukee Bucks a oprit cel puțin pentru moment pasa proastă prin care trecea, reușind să se impună categoric cu 150-130 în fața celor de la Detroit Pistons.

Antetokounmpo a lipsit de la ultimele cinci meciuri ale lui Bucks din cauza unei accidentări la genunchi, o perioadă în care Milwaukee a fost învinsă de trei ori. De asemenea, Middleton nu mai jucase de la jumătatea lunii decembrie.

Antetokounmpo a terminat meciul cu 29 de puncte, 12 recuperări și patru pase decisive.

Brook Lopez a adăugat 21 de puncte, iar Middleton a înscris opt puncte la revenirea sa pe teren.

Meciul a fost efectiv terminat după primul sfert, Milwaukee reușind nu mai puțin de 49 de puncte în prima repriză pentru a lua un avans de 25 de puncte în sfertul doi.

Milwaukee a ajuns la 30-17 în clasamentul Conferinței de Est, pe locul trei, după Boston și Philadelphia.

În alte meciuri disputate luni, Memphis Grizzlies lipsită de vedeta Ja Morant a ajuns la a treia înfrângere consecutivă, fiind învinsă la scor de Sacramento Kings în California, 133-100.

Memphis a pierdut toate cele trei meciuri din deplasarea din Conferința de Vest, înfrângerea de luni venind după eșecurile cu Los Angeles Lakers, vineri, și cu Phoenix Suns, duminică.

La Portland, Damian Lillard a terminat cu 37 de puncte și 12 pase decisive, iar Trail Blazers a spulberat San Antonio Spurs cu 147-127