NBA: Tripla dublă istorică a lui Doncic aduce victoria lui Mavs în fața celor de la New York Knicks

Pe lângă cele două triple, Doncic a înregistrat 21 de recuperări și 10 pase decisive în duelul cu KnicksAFP
Vedeta echipei Dallas Mavericks, Luka Doncic, a rescris miercuri cartea recordurilor din NBA după ce a reușit de două ori tripla care i-a adus lui Mavericks 60 de puncte, reușind o victorie entuziasmantă în prelungiri, 126-121, în fața celor de la New York Knicks.

Doncic a adăugat 21 de recuperări și 10 pase decisive, devenind primul jucător din istoria NBA după ce a reușit două triple care au adus 60 de puncte pentru echipa sa.

După James Harden, Doncic este al doilea jucător care reușește o astfel de performanță, Harden reușind 60 de puncte cu 10 recuperări și 11 pase decisive într-un meci pentru Houston în 2018.

"Este special", a spus antrenorul lui Mavericks, Jason Kidd, despre starul sloven Doncic.

"Pentru un jucător să facă ceva ce nu a mai fost făcut până acum - este greu de făcut", a spus Kidd. "Au fost jucători mari înaintea lui.”

Doncic a înregistrat cel mai mare număr de recuperări din carieră și a reușit cea de-a șaptea triplă dublă a sezonului pentru a ajuta Dallas să obțină victoria.

Knicks, condusă de Quentin Grimes cu 33 de puncte, a avut un avans de nouă puncte cu 33,9 secunde rămase din sfertul patru, dar Dallas i-a depășit cu 12-3 pentru a încheia repriza.

Doncic a egalat cu o secundă înainte de final, recuperând o aruncare liberă ratată intenționat și trecând printre o mulțime de jucători pentru a înscrie o aruncare care a dus la egalare.

"Cred că a fost doar vorba de noroc", a spus jucătorul de 23 de ani. "Pur și simplu am aruncat.”

Doncic a marcat șapte din cele 11 puncte ale lui Mavericks în prelungiri, care au consfințit victoria, și a părăsit terenul în urma unei ovații masive din partea publicului din Dallas.

"Sunt obosit ca naiba", a spus Doncic în timp ce era încolțit pentru un interviu televizat pe teren. "Am nevoie de o bere să mă recuperez."

Washington Wizards a rezistat unei reușite de 48 de puncte a lui Joel Embiid de la Philadelphia pentru a opri seria de opt victorii consecutive a celor de la 76ers cu un triumf de 116-111.

Boston Celtics a depășit un moment de început ceva mai greoi pentru a învinge Houston Rockets cu 126-102, ajungând la cel mai bun record al ligii (25-10) cu o a treia victorie consecutivă.

Între timp, LeBron James și Los Angeles Lakers au întrerupt o serie de patru meciuri consecutive fără succes cu o victorie convingătoare cu 129-110 în fața celor de la Magic din Orlando.

La Washington, Kristaps Porzingis a marcat 28 de puncte și a reușit 12 recuperări pentru Wizards, fiind peste 76ers cu până la 16 puncte în sfertul al treilea.