NBA: Boston Celtics, lideri în campionat/Victorii pentru Golden State Warriors și 76ers

Boston Celtics, lider în NBA după victoria cu Milwaukee Bucks
Boston Celtics, lider în NBA după victoria cu Milwaukee BucksAFP
Jayson Tatum (24 de ani), de la Boston, a marcat 41 de puncte pentru ca Celtics, cea mai bună echipă din NBA, să învingă Milwaukee cu 139-118, duminică, într-o confruntare de Crăciun între cele mai bune două echipe din ligă.

Jaylen Brown a adăugat 29 de puncte pentru Celtics, care s-au extins la 24-10 cu această victorie și și-au mărit avansul în Conferința de Est față de Milwaukee Bucks, care au căzut la 22-11, dar dețin în continuare al doilea cel mai bun bilanț din NBA.

"Sunt una dintre cele mai bune echipe din ligă și este întotdeauna special să joci de Crăciun", a spus Tatum.

"Am vrut doar să le facem un cadou fanilor noștri și să plecăm de aici cu o victorie"

Tatum a reușit 14 din 22 aruncări din acțiune și a înregistrat șapte repuneri, cinci pase decisive și trei recuperări.

Tatum a reușit cel mai spectaculos coș al meciului, cu un slam dunk peste marele om de bază al lui Milwaukee, Giannis Antetokounmpo, care a terminat cu 27 de puncte și nouă repuneri.

Warriors învinge Grizzlies

Golden State, campioana în exercițiu a NBA, lipsită de principalul marcator Stephen Curry pentru cel puțin încă două săptămâni din cauza unei accidentări la umăr, a învins Memphis, codașa Conferinței de Vest, cu 123-109.

Jordan Poole a marcat 32 de puncte pentru avansul lui Golden State înainte de a comite al doilea fault tehnic și de a fi eliminat cu 9:20 rămase de joc și cu Warriors conducând cu 106-89.

Ja Morant a avut 36 de puncte, șapte recuperări și opt pase decisive pentru Grizzlies.

Klay Thompson a adăugat 24 de puncte pentru Warriors, în timp ce Draymond Green a avut un record stagional de 13 recuperări și 13 pase decisive, dar numai trei puncte.

76ers, la cea de-a opta victorie consecutivă

Joel Embiid și James Harden au contribuit la victoria lui Philadelphia pe terenul lui New York, scor 119-112, a opta victorie consecutivă pentru 76ers.

Starul camerunez Embiid a reușit 35 de puncte și opt recuperări, în timp ce Harden a contribuit cu 29 de puncte și 13 pase decisive.

Philadelphia s-a îmbunătățit la 20-12, locul cinci în Est, și a mărit marja față de Knicks (18-16), locul șase, în ciuda celor 35 de puncte ale lui Julius Randle, New York suferind a treia înfrângere consecutivă.

Knicks a condus cu până la 14 puncte în prima repriză, dar Sixers a rămas aproape, iar Georges Niang a reușit patru coșuri de 3 puncte în sfertul al patrulea pentru a ajuta la revenirea Philadelphiei.

Jalen Brunson de la New York a marcat 23 de puncte și a adăugat 11 pase decisive înainte de a părăsi terenul cu o ușoară accidentare la șoldul drept în al patrulea sfert.

Dallas Mavericks, victorie în fața celor de la Los Angeles Lakers

La Dallas, gazdele de la Mavericks au obținut 32 de puncte, nouă recuperări și nouă pase decisive de la vedeta slovenă Luka Doncic pentru a învinge pe Los Angeles Lakers cu 124-115, în timp ce Christian Wood a adăugat 30 de puncte, opt recuperări și șapte pase decisive.

Mavericks au fost conduși cu 54-43 la pauză, înainte de a-i depăși pe Lakers cu 51-21 în sfertul al treilea.

LeBron James a marcat 38 de puncte, cu șase recuperări și cinci pase decisive, dar Lakers (13-20) a pierdut al patrulea meci la rând de când Anthony Davis a părăsit lotul din cauza unei accidentări la piciorul drept.

Mavericks a dezvelit o statuie a fostului mare jucător din Dallas, Dirk Nowitzki, imaginea de bronz a conducătorului de joc german fiind surprinsă făcând un salt de tip fadeaway.

Nowitzki a condus Dallas la câștigarea titlului NBA în 2011 și a fost cel mai valoros jucător din NBA în 2007.