NBA: Top 10 cele mai spectaculoase momente ale rundei

Giannis Antetokounmpo în acțiune, în meciul cu Indiana Pacers
Giannis Antetokounmpo în acțiune, în meciul cu Indiana PacersProfimedia
Starul lui Milwaukee, Giannis Antetokounmpo, a sărbătorit confirmarea sa în funcția de căpitan al echipei NBA All-Star, înscriind 41 de puncte cu care i-a ajutat pe Bucks să se impună în fața Indianei Pacers, 141-131, în timp ce Memphis Grizzlies și-a continuat seria negativă.

Bucks a marcat 85 de puncte în prima repriză, un record al sezonului, și a condus cu până la 33 de puncte înainte de a ține sub control forcing-ul de final al celor de la Pacers la Indianapolis, obținând astfel a treia victorie consecutivă.

Performanța dominantă a lui Antetokounmpo, inclusiv un dunk uluitor în sfertul patru marcat peste Oshae Brissett (inclus în cele mai spectaculoase momente ale serii din NBA), a venit la o zi după ce a fost confirmat ca titular și căpitan de echipă pentru meciul All-Star de luna viitoare, fiind jucătorul cu cele mai multe voturi din Conferința de Est.

Va fi pentru a treia oară când dublul MVP va avea această onoare, după ce a condus echipele din 2019 și 2020.

Grizzlies a pierdut cu 111-100 în fața celor de la Minnesota Timberwolves la Minneapolis, unde meciul a fost precedat de un moment de reculegere pentru a onora memoria lui Tyre Nichols - bărbatul din Memphis al cărui deces a dus la acuzații de crimă împotriva a cinci polițiști.

Ja Morant a înregistrat o triplă dublă de 27 de puncte, 11 pase decisive și 10 recuperări pentru Memphis, dar Grizzlies a încheiat evoluțiile din deplasare cu un bilanț 0-5, după o serie de 11 victorii consecutive.

În alte partide ale serii Miami Heat a învins Orlando Magic cu 110-105, Oklahoma City Thunder a trecut de Cleveland Cavaliers cu 112-100, iar campionii de la Golden State Warriors s-au impus fără emoții în fața canadienilor de la Toronto Raptors, 129-117.