NBA: Portland câștigă pe final în Utah; Dallas, victorie categorică în New York

NBA: Portland câștigă pe final în Utah; Dallas, victorie categorică în New YorkProfimedia
Anfernee Simons a reușit 45 de puncte, cea mai mare performanță a carierei, iar Jerami Grant a înscris 33 de puncte și Portland Trail Blazers a învins Utah Jazz cu 116-111, sâmbătă seara, în Salt Lake City.

Simons și Grant au înscris din aruncări libere cheie în ultimele secunde, iar Jazz a comis patru greșeli costisitoare în ultimul minut și a pierdut un avans de 15 puncte. Jusuf Nurkic a contribuit cu 15 puncte și 14 recuperări.

Jordan Clarkson a avut șansa de a egala, dar a scăpat mingea din mână cu 4,6 secunde înainte de final. Grant a pecetluit victoria la linia de aruncări libere, unde a marcat patru puncte în ultimele 6,4 secunde.

Clarkson a terminat cu 24 de puncte, Lauri Markkanen a înscris 21 de puncte cu șase recuperări, iar Collin Sexton a adăugat 19 puncte, dar Utah a ajuns la 2-2 în seria de șase meciuri pe teren propriu.

KNICKS - MAVERICKS 100-121

Luka Doncic și Tim Hardaway Jr. au marcat împreună 36 de puncte în timpul unui sfert trei dominat de la cap la coadă de Dallas, care s-a impus categoric în fața gazdelor din New York.

Mavericks au depășit Knicks cu 41-15 în al treilea sfert și cu 69-41 în a doua repriză. Doncic, care a început ziua de sâmbătă pe primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori din NBA, cu o medie de 33,6 puncte pe meci, a marcat 19 din cele 30 de puncte ale sale în al treilea sfert, înainte de a fi menajat în al patrulea.

Spencer Dinwiddie (17 puncte, nouă recuperări, nouă pase decisive) a cochetat cu un triple-double pentru Mavericks, care a câștigat doar pentru a doua oară în șapte meciuri.

Julius Randle a marcat 24 de puncte, iar Immanuel Quickley a adăugat 23 de puncte de pe bancă. RJ Barrett a avut 13 puncte, la fel ca și fostul fundaș al lui Mavericks, Jalen Brunson.

Hardaway și Doncic au întors jocul după ce au reușit împreună patru coșuri de 3 puncte într-o serie de 12-3 în al treilea sfert, care le-a dat celor de la Mavericks un avantaj de 68-65 - primul lor avantaj de la 3-2, în debutul partidei.

CLIPPERS - KINGS 96-123

Domantas Sabonis a fost cel mai bun din cei șapte marcatori 10+, cu 24 de puncte reușite, iar Sacramento a condus aproape de la un capăt la altul, într-o victorie zdrobitoare în fața gazdei din Los Angeles.

Kings au atacat frontal o echipă Clippers lipsită de mai multe piese de bază, și a dominat Los Angeles în căciulă, 62-44. Toți cei cinci titulari din Sacramento au terminat partida în cifre duble.

Keegan Murray a explodat în al patrulea sfert pentru a anihila efectiv orice speranță de revenire a lui Los Angeles, reușind să înscrie cinci coșuri - inclusiv trei de 3 puncte - în această perioadă. El a terminat cu 23 de puncte.

Clippers - care au jucat din nou fără starurile Paul George și Kawhi Leonard, specialistul în aruncări de 3 puncte Luke Kennard și talentatul Norman Powell - nu au reușit să pornească ofensivă în niciun moment al partidei.

Los Angeles a reușit doar 33 de aruncări din 93 încercate și a comis 17 greșeli care au oferit mingea adversarilor. Niciun jucător din LA nu a marcat mai mult de 18 puncte, acesta fiind un maxim reușit de rezerva Brandon Boston Jr.

În alte partide, Charlotte Hornets a fost învinsă pe teren propriu de Milwaukee Bucks 96-105, în ciuda faptului că oaspeții au fost lipsiți de aportul lui Giannis Antetekoumpo, Khris Middleton și Jrue Holiday.

Toronto Raptors s-a impus acasă în fața celor de la Orlando Magic 121-108, Oklahoma City Thunder a învins în deplasare Minnesota Timberwolves, într-o partidă cu un punctaj peste medie 135-128, iar campionii de la Golden State Warriors s-au impus lejer în fața celor de la Houston Rockets, cu 120-101