NBA: Nets învinge Heat, dar îl pierde pe Durant/76ers se impune în Detroit

NBA: Nets învinge Heat, dar îl pierde pe Durant/76ers se impune în DetroitProfimedia
Brooklyn Nets a obținut duminică o victorie la limită în NBA, 102-101 în fața celor de la Miami Heat, grație reușitei lui Royce O'Neale de la finalul partidei, dar a rămas fără superstarul Kevin Durant, care a ieșit șchiopătând din teren după o accidentare la genunchi suferită în sfertul al treilea.

Durant, care are o medie de 30 de puncte pe meci pentru Nets, s-a accidentat cu aproximativ un minut înainte de finalul sfertului al treilea, când Ben Simmons s-a înălțat pentru a bloca o aruncare a lui Jimmy Butler, care l-a lovit apoi în cădere pe Durant.

KD a rămas câteva momente întins pe podea, a încercat să reintre în joc, dar s-a văzut nevoit să plece la vestiare.

"Va fi evaluat mâine (luni) și sper că apoi voi avea mai multe informații", a declarat antrenorul lui Nets, Jacque Vaughn.

Kyrie Irving a fost cel mai bun marcator al lui Nets cu 20 de puncte. Durant a terminat cu 17 în 30 de minute pe teren, iar O'Neale a intrat în joc în momentul în care Heat conducea cu nouă puncte cu 9:24 minute rămase de joc.

Miami a condus cu 101-100 după două coșuri ale lui Butler, dar după ce Irving a ratat o aruncare de trei puncte cu 5,5 secunde înainte de final, O'Neale a recuperat și a reușit ceea ce s-a dovedit a fi coșul victoriei.

Butler a condus Miami cu 26 de puncte, dar a ratat aruncarea din ultima secundă.

În ciuda îngrijorărilor legate de Durant, Vaughn a fost mulțumit de performanța echipei sale, care a ajuns acum la 27 de victorii și 13 înfrângeri, la un meci în spatele lui Boston Celtics în fruntea clasamentului din Est.

"Trebuie să le dăm credit băieților noștri pentru că au rămas în meci", a spus el. "Am fost conduși cu opt sau nouă puncte - să terminăm meciul și să fim uniți, destul de impresionant".

Fostul coechipier al lui Durant la Nets, James Harden, a reușit o triplă-dublă de 20 de puncte pentru a contribui la victoria categorică a celor de la Philadelphia 76ers, lipsiți de mai mulți titulari, cu 123-111 în fața celor de la Pistons, în Detroit.

Harden a adăugat 11 recuperări și 11 pase decisive în a doua sa triplă-dublă a sezonului și s-a bucurat de mult sprijin în ciuda absenței pivotului vedetă Joel Embiid și a lui P.J. Tucker.

Embiid a ratat al treilea meci consecutiv cu o durere la piciorul stâng, în timp ce Tucker a fost indisponibil din cauza unei sinuzite.

"A fost grozav", a spus antrenorul lui Sixers, Doc Rivers, despre Harden, dar a remarcat că a fost o "performanță bună a echipei".

Montrezl Harrell a reușit un record personal al sezonului de 20 de puncte și a colaborat perfect cu Harden pentru a menține ofensiva lui Sixers în funcțiune.

Tyrese Maxey a marcat 23 de puncte, iar rezervele celor de la 76ers au înscris 48 de puncte pentru Philadelphia, care și-a mărit avansul la 23 de puncte la jumătatea sfertului patru.

Harden a devenit astfel al 27-lea jucător din NBA care înscrie 24.000 de puncte în carieră.

Grizzlies oprește Jazz-ul

În Memphis, Desmond Bane a marcat 24 de puncte și a dat nouă pase decisive, iar Grizzlies, lipsită de cel mai bun marcator al său, Ja Morant, a învins Utah Jazz cu 123-118.

Morant nu a putut evolua din cauza unei dureri la coapsa dreaptă. În absența sa, ofensiva s-a bazat pe Tyus Jones, care a marcat 21 de puncte și a dat șase pase decisive, iar Grizzlies a obținut a șasea victorie consecutivă.

Memphis, care a fost, de asemenea, fără pivotul Steven Adams, a ajuns la un record 26-13, la egalitate cu liderul Conferinței de Vest, Denver Nuggets.

Dallas Mavericks, cu Luka Doncic rămas pe tușă din cauza unei accidentări la gleznă suferită în victoria cu New Orleans în care a reușit o triplă-dublă, a pierdut cu 120-109 în fața lui Thunder în Oklahoma City.

Shai Gilgeous-Alexander a marcat 33 de puncte pentru Thunder, care a rezistat unui început în forță al celor din Dallas, dar nu a mai cedat conducerea partidei în repriza secundă.

La Houston, Minnesota Timberwolves a fost condusă cu până la 20 de puncte în prima repriză și avea un deficit de patru puncte la începutul sfertului al patrulea, dar a revenit și a învins-o pe modesta Rockets cu 104-96.

D'Angelo Russell a marcat 22 de puncte, iar Anthony Edwards a adăugat 21. Pivotul Rudy Gobert a marcat 18 puncte și a reușit 11 recuperări.

În celelalte partide ale serii, Indiana Pacers a învins cu 116-111 pe Charlotte Hornets, Phoenix Suns a fost învinsă pe teren propriu de Cleveland Cavaliers 98-112, iar LA Clippers s-au înclinat în fața celor de la Atlanta Hawks 108-112.