NBA: Lakers, învinsă de Boston după o eroare de arbitraj. Embiid a câștigat duelul cu Jokic

LeBron James, șocat de decizia arbitrilor din partida cu Boston Celtics
LeBron James, șocat de decizia arbitrilor din partida cu Boston CelticsAFP
Boston Celtics a învins-o pe Los Angeles Lakers cu 125-121, într-un duel încheiat în prelungiri, care a fost marcat de controverse, în timp ce Joel Embiid de la Philadelphia 76ers l-a depășit pe Nikola Jokic de la Denver, într-o întâlnire a unor rivali la titlul MVP.

Celtics, liderul ligii, a ieșit învingătoare într-un meci în care au avut loc 19 schimbări de conducere, întrerupând o serie de trei meciuri fără victorie.

Lakers au condus cu șapte puncte la jumătatea sfertului patru, dar Jaylen Brown a transformat un coș de trei puncte pentru a egala la 105-105 cu 4,1 secunde înainte de final.

El a adăugat 11 puncte în repriza suplimentară, după ce LeBron James a ratat o aruncare la finalul timpului regulamentar, James și Lakers cerând un fault după ce Jayson Tatum l-a lovit peste mână.

Arbitrii nu l-au acordat și Boston s-a impus, rezistând celor 41 de puncte marcate de James, care a fost extrem de frustrat de decizia arbitrilor de la final.

"Cel mai bun jucător de pe Pământ nu poate primi un fault - este uimitor", a declarat antrenorul lui Lakers, Darvin Ham, care a vorbit despre "agonia" de a pierde un meci atât de important.

"Nu înțeleg", a spus James, adăugând că nu crede că a fost prima dată când o neapelare s-a dovedit costisitoare pentru Lakers în acest sezon.

Anthony Davis, starul din Los Angeles, a declarat că Lakers a fost "înșelată", iar liderul echipei de arbitri, Eric Lewis, a admis după meci că brigada a greșit.

"A existat un contact", a spus Lewis. "În acel moment, în timpul jocului, nu am văzut un fault."

Lucrurile au fost ceva mai personale în Philadelphia, dar Joel Embiid, care a terminat pe locul al doilea după Jokic în votul pentru titlul MVP în ultimele două sezoane, a insistat că nu există nicio "rivalitate" între el și starul lui Denver Nuggets.

"Îl iubesc pe acest uriaș", a declarat Embiid pentru postul de televiziune ABC după ce a marcat 47 de puncte pentru a conduce 76ers către o victorie cu 126-119.

Camerunezul a adăugat 18 recuperări pentru a-i ajuta pe Sixers să recupereze un deficit de 15 puncte la pauză, în drumul spre a șaptea victorie consecutivă.

În alte partide, Brooklyn Nets s-a impus cu 122-115 în fața lui New York Knicks, Los Angeles Clippers a câștigat în deplasare cu Atlanta Hawks, 120-113, iar Utah Jazz a învins Dallas Mavericks cu 108-100

Rezultatele complete din NBA pot fi găsite pe platforma Flashscore!