NBA: Jrue Holiday, eroul lui Milwaukee în victoria dramatică cu Boston

Jrue Holiday a marcat 40 de puncte în meciul cu Boston
Jrue Holiday a marcat 40 de puncte în meciul cu BostonAFP
Jrue Holiday a marcat 40 de puncte, iar Milwaukee Bucks a obținut o victorie dramatică, 131-125 în prelungiri, în fața lui Boston Celtics, marți, într-o confruntare palpitantă între greii Conferinței de Est.

Demonstrația lui Holiday a inclus șapte puncte în prelungiri - inclusiv o aruncare crucială de trei puncte pentru a-i da lui Milwaukee conducerea - în timp ce Bucks și-a prelungit seria de invincibilitate la 11 meciuri.

În vârstă de 32 de ani, dublul All-Star a reușit de asemenea momentul meciului în sfertul al treilea, lansând o remarcabilă aruncare de la aproape 13 metri pentru a o aduce pe Milwaukee la cinci puncte de Boston care cu câteva minute înainte avea un avantaj de 14 puncte.

A fost unul dintre cele opt coșuri de trei puncte reușite de Holiday, care a fost susținut și de Giannis Antetokounmpo, care a terminat cu 36 de puncte, 13 recuperări și nouă pase decisive.

Cu această victorie, Bucks a ajuns la un bilanț 40-17 și se află acum la doar o jumătate de meci în spatele liderului Conferinței de Est, Boston (41-17).

Celtics a intrat în meci fără mai mulți jucători cheie, printre care Marcus Smart, Al Horford, Jayson Tatum și Jaylen Brown, dar chiar și așa a reușit să le pună numeroase dificultăți adversarilor și au fost foarte aproape de a pune capăt seriei acestora de victorii.

Cu toate acestea, pentru perioade lungi de timp, Celtics, care au fost lipsiți de jucători, au amenințat să pună capăt seriei de victorii a celor de la Bucks în fața propriului public de pe Fiserv Forum din Milwaukee.

Toți cei cinci titulari ai lui Boston au terminat în cifre duble, Mike Muscala a contribuit cu 18 puncte, iar Blake Griffin și Hauser au adăugat câte 15 puncte fiecare.