NBA: Jokic la a șasea triplă dublă a sezonului. Knicks, opt victorii consecutive

Jokic a reușit a șasea triplă dublă a sezonului
Jokic a reușit a șasea triplă dublă a sezonuluiAFP
Denver Nuggets a preluat șefia Conferinței de Vest, detronând Memphis Grizzlies cu o victorie convingătoare, 105-91, în care pivotul Nikola Jokic a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Jokic a reușit a șasea sa triplă dublă a sezonului, cu 13 puncte, 13 recuperări și 13 pase decisive, iar Denver le-a administrat celor din Memphis a doua înfrângere consecutivă, după o serie de șapte victorii la rând.

Ja Morant a fost vedeta lui Memphis cu 35 de puncte și 10 pase decisive. De cealaltă parte,  Denver a beneficiat de contribuții importante din partea mai multor jucători - Aaron Gordon a fost cel mai bun marcator cu 24 de puncte, dar toți titularii au terminat cu p10+.

Nuggets a condus 55-40 la pauză, punctul forte fiind apărarea care nu le-a permis adversarilor să se desfășoare pe teren.

"Defensiva noastră a fost extraordinară, am fost agresivi de la început, am avut puțin noroc în sfertul al treilea, dar în general pe tot parcursul meciului am avut o seară defensivă foarte bună", a declarat Jokic.

"Cred că aceasta este cheia pentru noi pentru a merge departe în playoff", a adăugat el.

Cele două echipe se află la egalitate în fruntea clasamentului din Vest, cu un bilanț de 19-11.

Knicks, opt victorii consecutive

New York Knicks și-a prelungit seria de victorii la opt meciuri, continuând să se îndrepte spre un loc în playoff, cu o victorie categorică, scor 132-94, în fața campioanei en-titre a NBA, Golden State Warriors.

Knicks nu a fost condusă niciodată, preluând avantajul încă din primele minute ale partidei (8-0), pentru ca în repriza a doua să se distanțeze definitiv.

Immanuel Quickley a marcat 22 de puncte și Jalen Brunson 21, iar Quentin Grimes (19) și RJ Barrett (18) au avut, de asemenea, contribuții importante.

Golden State a câștigat doar trei meciuri în deplasare în acest sezon, iar antrenorul Steve Kerr a declarat că echipa sa nu și-a găsit încă ritmul.

"După ce câștigi campionatul este în firea umană să intervină o relaxare", a spus Kerr. "Pur și simplu nu ești în ritm. Combinați asta cu alți factori - accidentări și alte lucruri - pur și simplu nu am ajuns încă la nivelul la care ar trebui să fim".

Victorii pentru Bulls și Jazz

Nikola Vucevic a marcat 29 de puncte și DeMar DeRozan 24 de puncte, iar Chicago Bulls a învins o Miami Heat lipsită de mai mulți jucători de bază, 113-103, pentru a pune capăt unei serii de patru înfrângeri.

Heat, care câștigase precedentele patru partide, a fost lipsită de Jimmy Butler, Kyle Lowry și Caleb Martin și, deși Bam Adebayo a ieșit în evidență cu 27 de puncte și 12 recuperări, a fost spulberată în al treilea sfert.

Bulls (12-18) a avut o serie de 30-7 în cel de-al treilea sfert și nu a mai fost în pericol să piardă din acel moment, în timp ce Heat are un palmares 16-16 până acum în acest sezon.

Utah Jazz a învins cu 126-111 pe Detroit Pistons, într-un meci în care Lauri Markkanen a marcat 38 de puncte și a reușit un record al carierei de nouă coșuri de trei puncte.

Cu Jarred Vanderbilt, care a adăugat 18 puncte și 13 recuperări, Jazz a ajuns la 18-16 în Vest, în timp ce Pistons rămâne fixată în partea de jos a Conferinței de Est, cu doar opt victorii în 33 de meciuri.

Washington Wizards a învins pe Phoenix Suns cu 113-110, iar Kyle Kuzma, cu 29 de puncte, a pus capăt unei serii de 10 înfrângeri.