NBA: Joel Embiid înscrie 59 de puncte în victoria lui Sixers

NBA: Joel Embiid înscrie 59 de puncte în victoria lui SixersProfimedia
Joel Embiid a avut o prestație excelentă în victoria Philadelphiei 76ers contra celor de la Utah Jazz (105-98). Pivotul camerunez a marcat 59 de puncte, cea mai bună performanță a carierei de până acum, și a fost la un pas de a reuși o cvadruplă-dublă.

La o seară după ce a marcat 42 de puncte și a ajutat Sixers să obțină o victorie importantă (121-109) în fața celor de la Atlanta, Embiid a continuat cu cel mai bun meci al carierei, care a inclus 19 aruncări reușite din 28, 11 recuperări, opt pase decisive și șapte aruncări blocate. El a înscris chiar și al doilea său coș de 3 puncte din acest sezon și a reușit și o intercepție.

Embiid, care a avut un procentaj foarte bun și de la linia liberelor (20/24 de aruncări reușite), a dominat sfertul al patrulea, mai ales pe final. El a marcat 26 din cele 27 de puncte ale lui Sixers în ultimele 12 minute, ultimele 13 venind într-un moment în care Jazz conducea cu 94-92.

De asemenea, cinci dintre blocajele lui Embiid au venit în al patrulea sfert. Unul a fost reușit cu 1:20 înainte de finalul timpului regulamentar, pe fondul unei presiuni în creștere a echipei din Utah.

Malik Beasley a condus ofensiva echilibrată a lui Utah, reușind 18 puncte din postura de rezervă. Lauri Markkanen a avut o seară liniștită cu 15 puncte și 10 recuperări, în timp ce Collin Sexton a marcat 15 puncte, Kelly Olynyk a contribuit cu 14, iar Jarred Vanderbilt a adăugat nouă puncte și 10 recuperări.

Lakers, a treia victorie a sezonului

Anthony Davis a înregistrat un record stagional cu 37 de puncte și 18 recuperări, Lonnie Walker IV a adăugat 25 de puncte, iar Los Angeles, privată de aportul lui LeBron James, a condus de la un capăt la altul și s-a impus în fața oaspeților din Brooklyn cu 116-103.

Russell Westbrook a avut 14 puncte și 12 pase decisive, în timp ce Austin Reaves a reușit 15 puncte. Los Angeles a pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive și a obținut a treia victorie în acest sezon.

James a ratat al doilea meci consecutiv din cauza unei accidentări la inghinali.

De cealaltă parte, Kevin Durant a marcat 31 de puncte și a adăugat nouă recuperări și șapte pase decisive, iar Nets a pierdut la doar o zi după ce a învins în deplasare pe Los Angeles Clippers. Brooklyn are patru victorii și două înfrângeri de când Kyrie Irving a fost suspendat de echipă pentru distribuirea unui film cu conținut antisemit.

Războinicii din Golden State s-au predat în Sacramento

Domantas Sabonis a reușit 26 de puncte, 22 de recuperări și opt pase decisive pentru Sacramento, care s-a impus pe teren propriu cu 122-115 în fața celor de la Golden State.

De'Aaron Fox a contribuit cu 22 de puncte, opt pase decisive și trei recuperări, iar Keegan Murray a avut 21 de puncte și trei recuperări, în primul succes al lui Sacramento cu Warriors în cele trei întâlniri din acest sezon. Kevin Huerter a marcat 17 puncte, iar Malik Monk a adăugat 12 puncte, Kings obținând a treia victorie consecutivă.

Stephen Curry a marcat 27 de puncte și Andrew Wiggins a avut 26 pentru Golden State, campionii având un record neverosimil în deplasare (0-7). Jordan Poole a adăugat 18 puncte, iar Klay Thompson a bifat 17.

Knicks învinsă în Oklahoma după un prim sfert istoric

Shai Gilgeous-Alexander a marcat 17 puncte în timpul unei serii decisive în finalul sfertului al treilea pentru Oklahoma City, care a avut nevoie de un procentaj ridicat de reușite pentru a depăși un prim sfert istoric al celor de la Knicks (36-48).

Gilgeous-Alexander a terminat cu 37 de puncte, iar Josh Giddey a reușit o triplă-dublă (24 de puncte, 12 pase decisive, 10 recuperări) pentru Thunder, care a încheiat partida cu un procentaj al aruncărilor reușite de 62,5 la sută (55 din 88) - a treia cea mai bună performanță de când franciza s-a mutat de la Seattle în Oklahoma City înainte de sezonul 2008-09.

Julius Randle a avut o dublă-dublă (25 puncte, 10 recuperări) pentru Knicks, care a marcat 48 de puncte - cel mai mare număr de puncte din istoria clubului în primul sfert - înainte ca Thunder să se aprindă și să se impună cu 145-135

Cam Reddish a avut 26 de puncte, în timp ce Immanuel Quickley a marcat 24 de puncte pentru Knicks, care a alternat înfrângerile cu victoriile în ultimele șapte meciuri.

În celelalte partide ale zilei, Washington Wizards s-a impus cu 102-92 în fața lui Memphis, Minnesota a trecut cu 129-124 de una dintre cele mai în formă echipe ale începutului de sezon, Cleveland Cavaliers, iar Denver a compensat o seară mai puțin strălucită a MVP-ului Nikola Jokic (8p, 14 pase decisive, 6 recuperări) și a câștigat cu 126-103 pe teren propriu contra Chicago Bulls.