Napoli revine și câștigă cu 2-1 pe terenul Atalantei în duelul primelor două locuri din Serie A

Eljif Elmas a marcat golul victoriei pentru Napoli în deplasarea de la Atalanta
Eljif Elmas a marcat golul victoriei pentru Napoli în deplasarea de la AtalantaProfimedia
Napoli și-a prelungit seria de victorii în Serie A la nouă meciuri, după ce golurile marcate în prima repriză de Victor Osimhen și Eljif Elmas au asigurat o victorie cu 2-1 pe terenul ocupantei locului doi, Atalanta, care i-a permis să-și mărească avansul în fruntea clasamentului la opt puncte.

Primul sfert de oră a fost dominat de Atalanta, care a răspuns la încercările de combinație ale lui Napoli cu multă agresivitate în pressing, dar și cu contraatacuri menite să speculeze partea slabă a echipei lui Spalletti.

Prima ocazie a venit după doar 3 minute, când o aruncare a lui Maehle l-a găsit pe Lookman. Acesta l-a servit pe Hojlund, ajuns în careu din partea cealaltă a terenului: poarta era larg deschisă, dar danezul în loc să centreze a căutat prima bară, pe care Meret a acoperit-o cu o intervenție excelentă.

Atalanta a trecut în avantaj un sfert de oră mai târziu: mingea a fost recentrată după un corner al lui Koopmeiners, iar mingea a atins brațul lui Osimhen. Camera VAR a semnalizat acest lucru centralului Mariani care a dictat lovitură de la 11 metri.

Olandezul, care ratase din penalty în urmă cu o săptămână, la Empoli, l-a lăsat pe Lookman să șuteze, acesta executând impecabil sub transversală și reușind al șaselea său gol în campionat, tot atâtea câte a marcat în tot sezonul trecut cu Leicester.

Napoli nu a cedat presiunii, a recăpătat posesia jocului și a restabilit egalitatea patru minute mai târziu, tot după un corner: fundașii Atalantei nu au reușit să îl blocheze pe Zielinski, iar centrarea polonezului îl găsește în careu pe nigerianul Osimhen, care reia în plasă de lângă Hateboer și Demiral.

Atalanta nu primise până în această etapă niciun gol de la atacantul lui Napoli, dar Osimhen a fost decisiv și la 2-1. I-a pasat lui Anguissa, care s-a descotorosit de turcul Demiral și i-a pasat lui Elmas, care a reluat în plasa lui Musso din interiorul careului.

Napoli are 35 de puncte după 13 meciuri, Atalanta ocupă locul doi în Seria A, cu 27, iar AC Milan este pe trei, cu 26 de puncte, dar rosso-nerii evoluează la această oră pe teren propriu contra Speziei.