Napoli rămâne neînvinsă în Serie A după tripla lui Osimhen

Napoli rămâne neînvinsă în Serie A după tripla lui OsimhenProfimedia
Victor Osimhen și-a continuat revenirea fulminantă după accidentare, cu un hat-trick în victoria cu 4-0 a lui Napoli în fața lui Sassuolo, și a dus echipa la șase puncte în fruntea Serie A.

Atacantul nigerian a marcat de două ori în primele 19 minute pentru Napoli, a treia reușită sosind cu 13 minute înainte de final. Napoli și-a prelungit astfel seria de victorii la 13, un record pentru club și și-a mărit și avansul în clasament față de campioana AC Milan, care se va întâlni duminică cu Torino.

Jucătorul în vârstă de 23 de ani a revenit în echipă după mai bine de o lună de absență din cauza unei accidentări la coapsă și a marcat șase goluri în ultimele patru meciuri din Serie A și Liga Campionilor.

În total, Osimhen a reușit șapte goluri în prima ligă italiană și ocupă primul loc în clasamentul marcatorilor alături de austriacul Marko Arnautovic, de la Bologna.

Primele sale două goluri din meciul cu Sassuolo au venit din pasele lui Khvicha Kvaratskhelia, revelația acestui an în Serie A. Georgianul, supranumit de fani ”Kvaradona”, a marcat al treilea gol chiar în ziua în care Napoli l-a celebrat pe regretatul simbol al clubului, Diego Maradona. Legenda argentiniană ar fi împlinit mâine 62 de ani.

Kvaratskhelia a marcat de opt ori și a dat alte opt pase de gol de când a sosit în vară și joacă pentru Napoli cu un entuziasm și o libertate pe care puțini le-au avut de când Maradona a fugit din Italia în dizgrație la începutul anilor 1990.

Echipa lui Luciano Spalletti este încă neînvinsă. A marcat de 50 de ori în toate competițiile și începe să semene cu o echipă care poate câștiga trofee și mai ales poate pune capăt celor 32 de ani de așteptare a titlului de campioană a Italiei.