Max Verstappen a câștigat MP din Abu Dhabi și încheie sezonul cu record de victoriiProfimedia
Dublul campion mondial Max Verstappen a încheiat o campanie dominantă în Formula 1 în 2022 cu a 15-a victorie a anului, un record, în Marele Premiu de la Abu Dhabi de duminică, în timp ce Charles Leclerc (Ferrari) a obținut locul doi în clasamentul general.

Olandezul, care a cucerit titlul luna trecută în Japonia cu patru curse înainte de final, nu a fost deloc pus sub presiune, el conducând cursa de la cap la coadă.

A trecut linia de sosire cu 8,7 secunde în fața lui Leclerc, care, după ce a făcut doar o singură oprire, s-a menținut pe locul doi în fața coechipierului lui Verstappen, Sergio Perez, care a făcut două opriri, și a pierdut duelul pentru locul doi în clsamentul general.

Cei doi intraseră în cursă la egalitate de puncte, Leclerc având avantajul unui număr mai mare de victorii.

Succesul de duminică a fost al 35-lea din cariera lui Verstappen și al doilea consecutiv pe circuitul Yas Marina.

Carlos Sainz a fost al patrulea pentru Ferrari, în fața pilotului Mercedes George Russell, care a primit o penalizare de cinci secunde pentru o ieșire nesigură de la boxe.

Lewis Hamilton, de șapte ori campion mondial, care spera să poată continua seria de sezoane cu cel puțin o victorie în palmares, și-a văzut orice șansă spulberată de o defecțiune la sistemul hidraulic.

Britanicul a abandonat în turul 55 din cele 58 ale cursei.

Sebastian Vettel a obținut ultimul punct al cursei, clasându-se pe locul 10 într-un weekend emoționant pentru pilotul Aston Martin, care și-a anunțat retragerea din Marele Circ.

Germanul a plecat de pe locul 9 pe grila de start, dar a amânat intrarea la boxe pentru a schimba pneurile, decizie care l-a costat în cele din urmă în clasament.

Daniel Ricciardo a luat și el puncte în ultima sa cursă pentru McLaren, terminând pe poziția a 9-a.

Fernando Alonso, care îl va înlocui pe Vettel la Aston Martin anul viitor, nu a reușit să termine ultima sa cursă pentru Alpine.

Mick Schumacher, rămas fără echipă în sezonul următor după ce a fost înlocuit de Nico Hulkenberg la Haas, a terminat pe locul 16, în fața coechipierului Kevin Magnussen.