Martial, incert pentru deplasarea de la Crystal Palace

Martial s-a accidentat în meciul cu Manchester City
Martial s-a accidentat în meciul cu Manchester CityAFP
Managerul lui Manchester United, Erik ten Hag, a transmis că Anthony Martial este incert pentru partida de miercuri din Premier League, din deplasarea de la Crystal Palace.

În schimb, Ten Hag îl va putea folosi pe atacantul proaspăt transferat, Wout Weghorst.

Martial a început ca titular în victoria lui United cu 2-1 împotriva rivalilor de la City, dar internaționalul francez a fost scos la pauză după ce a părut să se rănească la șold.

"Am sperat să evit ca el să se accidenteze, dar se plângea", a declarat Ten Hag. "De aceea nici nu s-a antrenat în timpul săptămânii și era un semn de întrebare (pentru derby). Împreună am decis ca el să înceapă. A implorat să înceapă... Dar a trebuit să reevaluez la pauză, deoarece ați văzut că nu era capabil să meargă 100%", a precizat Ten Hag.

Întrebat dacă Weghorst ar putea juca în meciul de miercuri, după ce s-a alăturat lui United sub formă de împrumut de la Burnley, Ten Hag a spus: "Nu știu dacă Weghorst ar putea juca în meciul de miercuri. Trebuie să mă gândesc la asta.

Desigur, știu multe despre Palace... dar nu am planul final acum. Nu l-am construit până acum. Așa că din acest moment putem să construim planul și să pregătim echipa în mod corect", a mai precizat tehnicianul lui United.

Manchester United se află pe locul patru în clasament, cu 38 de puncte după 18 meciuri, în spatele lui Newcastle United, deși echipa lui Eddie Howe a jucat un meci în plus. City este a doua, cu 39 de puncte, în timp ce Arsenal este lider cu 47.

Ten Hag, a cărui echipă a câștigat ultimele cinci meciuri din campionat, a declarat că echipa trebuie să ofere rezultate în mod constant.

"Jucătorii trebuie să intre în ritmul potrivit din punct de vedere fizic, dar și mental - să fie pregătiți pentru următorul meci", a adăugat el.