FA Cup: United își continuă drumul în cupă după ce o învinge pe Everton

Rashford a fost desemnat omul meciului în partida cu Everton
Rashford a fost desemnat omul meciului în partida cu EvertonOpta by Stats Perform/AFP
Manchester United a avansat în turul al patrulea al FA Cup grație victoriei cu 3-1 în fața lui Everton pe Old Trafford. Diavolii Roșii au pierdut doar unul din ultimele 17 meciuri disputate în toate competițiile și au înregistrat opt victorii consecutive pe teren propriu.

Frank Lampard, supus unei examinări intense pentru postul său, a revenit la o apărare în cinci oameni care a rezistat foarte bine recent în duelul cu Manchester City din Premier League.

Totuși, fenomenul nu s-a repetat și de această dată, deoarece United a avut nevoie de puțin mai mult de trei minute pentru a trece în avantaj. Marcus Rashford a trecut pe lângă Ben Godfrey cu o viteză uimitoare înainte a-i pasa excelent lui Antony, care a înscris din fața porții.

Anthony Martial a fost aproape să dubleze avantajul câteva momente mai târziu, dar francezul a tras puțin pe lângă poartă de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Aceste momente bune create de oamenii lui Erik ten Hag, însă finalizate ineficient, aveau să îi coste pe cei de la United.

Diavolii au permis adversarului să se apropie tot mai periculos: mai intâi, Demarai Gray a lovit stâlpul, înainte ca Everton să egaleze în circumstanțe bizare.

Centrarea lui Neal Maupay de pe dreapta s-a strecurat cumva printre picioarele lui David de Gea și i-a permis lui Conor Coady să trimită în poartă goală din mai puțin de un metru.

Ambele echipe au părut mai confortabile cu acest rezultat la pauză, Jordan Pickford reușind o paradă vitală pentru a împiedica finalizarea lui Martial în urma unui contraatac.

Christian Eriksen a fost aproape de a fructifica și el o șansă, când șutul său cu efect de la marginea suprafeței a trecut puțin pe lângă poartă.

După pauză, United a restabilit repede avantajul. Rashford a fost din nou magistral, deoarece driblingul său excelent în fața lui Séamus Coleman i-a lăsat mai mult spațiu de manevră, reușind să trimită o centrare periculoasă în careu. Din nefericire pentru Coady, fundașul a deviat balonul în propria poartă.

În ton cu meciurile de cupă de odinioară, jocul a rămas deschis și ocaziile au continuat să vină de ambele părți.

De Gea a avut o intervenție bună pentru a-l împiedica pe Coleman, înainte ca Pickford să refuze și el o execuție spectaculoasă a lui Bruno Fernandes.

Dominic Calvert-Lewin a înscris un al doilea gol egalizator al lui Everton, dar reușita a fost anulată de VAR, întrucât Gray se afla într-o poziție de offisde în faza de construcție.

United avea să mărească diferența în minutele de prelungire, după ce Alejandro Garnacho a fost faultat în interiorul careului.

Omul momentului, Rashford a transformat fără probleme din penalty, provocându-i lui Everton cea de-a noua înfrângere în ultimele 12 meciuri.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Marcus Rashford (Manchester United)

Comentariu audio și statistici în Manchester United - Everton

Min 90+7: Final de meci! United se impune cu 3-1 și își continuă drumul în FA Cup.

Statisticile partidei
Statisticile partideiFlashscore

Min 90+6: Gool United! Rashford înscrie din nou, de data aceasta din 11 metri.

Min 74: Arbitrajul VAR intervine și anulează un gol înscris de Calvert-Lewin, intrat în teren de doar câteva minute. Scorul rămâne 2-1 pentru United.

Min 52: Gool Manchester United! Gazdele sunt din nou în avantaj. Coady trece de la agonie la extaz. După ce a marcat în prima repriză, fundașul englez a deviat nefericit balonul în propria poartă o centrare bună trimisă de Rashford.

Coady înscrie în propria poartă
Coady înscrie în propria poartăProfimedia

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 1-1

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiFlashscore

Min 15: Everton egalează! Coady împinge balonul în poarta goală, după o gafă de proporții a portarului De Gea.

Coady a înscris un gol simplu după o eroare comisă de portarul De Gea
Coady a înscris un gol simplu după o eroare comisă de portarul De GeaAFP

Min 4: Antony primește o pasă excelentă în fața porții după o incursiune la fel de bună a lui Marcus Rashford. Brazilianul înscrie fără emoții.

Brazilianul Antony a deschis scorul în minutul 4, după o pasă excelentă venită de la Marcus RashfordAFP

Echipele de start în Manchester United - Everton
Echipele de start în Manchester United - EvertonFlashscore

În ultimele 16 partide, Manchester United a înregistrat un singur eșec (13V, 2E). Cu toate acestea, ultimul lor succes, o victorie cu 3-0 împotriva lui Bournemouth, tot nu a fost suficient pentru a-l mulțumi pe Erik ten Hag, care a declarat că echipa sa "nu a jucat inteligent și a fost norocoasă".

Cu toate acestea, olandezul trebuie să fie totuși mulțumit de cât de bine se comportă echipa sa pe teren propriu, United câștigând fiecare dintre ultimele șapte meciuri disputate pe Old Trafford și primind un singur gol în aceste partide! Dacă această formă de joc se va păstra în Cupa Angliei, ar putea pune capăt unei secete de șase ani de trofee într-o competiție pe care Diavolii Roșii au câștigat-o de 12 ori. Arsenal este singura echipă care deține mai multe Cupe ale Angliei.

Everton are, de asemenea, experiență în această competiție, grație celor cinci titluri câștigate, dar șansele unui nou trofeu par incredibil de slabe, având în vedere forma recentă. Jucătorii lui Lampard au câștigat doar unul dintre ultimele 11 meciuri (2Î, 8E), o serie care a început cu o înfrângere cu 2-1 la Man Utd.

Ultimele partide disputate
Ultimele partide disputate Flashscore

Managerul Frank Lampard a recunoscut că nu poate "controla deciziile" în jurul viitorului său, dar presiunea a crescut și mai mult după ce echipa sa a pierdut pe teren propriu, 1-4 cu Brighton. În timp ce apărarea lor poate că a cedat în timpul acelei înfrângeri, problemele din față au afectat, de asemenea. Doar în două partide Everton a reușit să marcheze mai mult de un gol în acest sezon.

Rezultatele ultimelor meciuri directe
Rezultatele ultimelor meciuri directeFlashscore

Jucători de urmărit: Odată cu eliminarea lui Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes a înflorit pentru United. Conducătorul de joc se bucură să se confrunte cu Everton și a contribuit direct la șase goluri (G4, A2) în șapte întâlniri directe (V3, E3, Î1). Într-o formă de zile mari se află și Rashford, care a reușit să marcheze în ultimele patru meciuri ale lui United.

O scânteie strălucitoare pentru Everton în ultima vreme a fost Demarai Gray, extrema marcând goluri în meciuri consecutive.

Statistică interesantă: Dintre cele 12 întâlniri directe în FA Cup, doar de două ori au fost diferența de pe table de marcaj a fost făcută de mai mult de un gol.