Manchester Utd a bifat a șasea victorie consecutivă și egalat-o la puncte pe NewcastleAFP
Manchester United a învins Bournemouth cu 3-0 pe Old Trafford și și-a consolidat locul în top 4, extinzându-și în același timp și seria de invincibilitate pe teren propriu la nouă partide.
Statistici Manchester United - Bournemouth

Manchester United a căutat să câștige șase meciuri consecutive pentru prima dată din ianuarie 2019 și a început în forță după 23 de minute, când Christian Eriksen a trimis o centrare frumoasă în careu, unde Casemiro a scăpat de marcator și a trimis mingea în vinclul porții. Diavolii Roșii au avut toate ocaziile mari din primele 45 de minute și aproape că și-au dublat avantajul cu un contraatac nemilos.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

United a început bine și a doua repriză, iar fundașul Luke Shaw a marcat după pasa Alejandro Garnacho. Jucătorii lui Ten Hag au avut o ocazie de imensă, însă lovitura de cap a lui Martial a trecut pe lângă poartă.

În condițiile în care United a primit doar un singur gol în ultimele opt meciuri pe teren propriu, iar Bournemouth nu a reușit să înscrie în niciunul dintre cele trei meciuri de la reluarea Premier League, o revenire părea puțin probabilă. Cu toate acestea, oaspeții au reușit să-l pună la încercare pe David de Gea. Manchester United a închis tabela în finalul partidei prin Rashford, care a finalizat o pasă excelentă trimisă în fața porții de Bruno Fernandes.

Flashscore Omul meciului: Casemiro (Manchester United)